Hoppa till sidans innehåll
Följ denna sida

Följ sidan "Lundquist Jens"

Fyll i namn och e-postadress nedan för att följa denna sida. Ett e-postmeddelande kommer då att skickas till dig när något nytt publiceras på sidan.
Printer Zoom in Zoom out

Lundquist Jens


Född 29 augusti 1979
Bor Söderhamn (2012)
Uppvuxen Valbo utanför Gävle 
Bröder Fredrik (elitspelare i SUIF) och Christian (Valbo AIF) 
Debut i Elitserien 12/9 1995 (Söderhamn-Malmö FF 1-6)
VM Debuterade i Paris 1997
EM Debuterade i Bratislava 1996
ITTF Pro Tour Grand Finals Semifinalist i herrsingel 03
SM-guld Herrsingel 05, 08, 09, lag 01.
Moderklubb Valbo AIF (-1995).
Övriga klubbar Söderhamns UIF (1995-01, sex säsonger), TTC Metabo Frickenhausen, Tyskland (2001-06, fem säsonger), TTF Ochsenhausen, Tyskland (2006-07), Vaillante Sports Angers, Frankrike (2007-09, två säsonger), SV Werder Bremen, Tyskland (2009-2012, tre säsonger), Valliante Sports Angers, Frankrike (2012-13).

Världsranking
Högsta ranking: 19
(augusti-september 2003)

2014 70 77 66 66 (januari-april)
2013 58 57 57 68 66 56 58 60 57 58 66 71 (januari-december)
2012 52 55 64 43 42 48 51 50 57 57 59 54 (januari-december)
2011
 62 71 75 50 52 60 59 59 51 54 45 50 (januari-december)
2010 49 37 36 39 38 46 46 47 46 55 71 65 (januari-december)
2009 47 49 48 52 50 49 49 52 58 55
2008 46 47 52 57 53 57 58 58 62 60 48 52 (januari-december)
2007 44 45 57 49 51 55 49 49 45 45 43 47 (januari-december)
2006 37 35 28 28 31 31 33 33 33 34 34 44 (januari-december)
2005 36 38 39 34 34 35 33 31 31 33 31 37 (januari-december)
2004 24 24 30 30 31 30 30 30 33 28 31 33 (januari-december)
2003 42 42 37 32 34 36 20 19 19 27 31 32 (januari-december)
2002 71 75 73 66 68 52 53 53 49 50 43
2001 99 105 104 106 105 96 93 94 95 78 75 71 (januari-december)
2000 146
Dagsaktuell ranking, se www.ittf.com

OS i singel (1)
0-1 i matcher, 2-4 i set 2008
  1) 2-4 William Henzell, Australien 13-15, 9-11, 11-8, 11-5, 10-12, 3-11

VM i singel (6)
Matcher totalt: 4-7 +3-0 kval

1997 i Manchester (omgång 1)
  1) 3–0 Granville Petersen, Sydafrika 21–9, 21–12, 21–11 – kval
  2) 3–0 Rauoul Rainouard, Nya Kaledonien 21–11, 21–10, 21–14 – kval
  3) 3–2 Peter Jackson, Nya Zeeland 19–21, 21–10, 21–23, 21–18, 21–11 – kval
  4) 0–3 Vasile Florea, Rumänien 18–21, 18–21, 9–21
1999 i Eindhoven – ej
2001 i Osaka – ej
2003 i Paris (omgång 2)
 
5) 4–1 Konstantin Parapanov, Bulgarien 11–9, 11–2, 11–5, 9–11, 11–7
  6) 1–4 Chen Weixing, Österrike 11–8, 7–11, 10–12, 4–11, 9–11
2005 i Shanghai (omgång 2)
  7) 4–0 Erik Illas, Slovakien 11–9, 12–10, 11–6, 13–11
  8) 1–4 Oh Sang Eun, Sydkorea 11–8, 11–13, 10–12, 3–11, 11–13
2007 i Zagreb (omgång 1)
  9) 3–4 Marcos Freitas, Portugal 5–11, 11–5, 7–11, 11–6, 11–6, 5–11, 9–11
2009 i Yokohama (omgång 1)
10) 2–4 Chiang Hung-Chieh, Taiwan 8–11, 12–10, 7–11, 7–11, 11–7, 4–11
2011 i Rotterdam (omgång 1)
11) 3–4 Gustavo Tsuboi, Brasilien 13–11, 8–11, 7–11, 11–6, 11–9, 13–15, 11–13
2013 i Paris (omgång 3)
12) 4-3 Kim Kyung-Min, Sydkorea 11–8, 6–11, 9–11, 11–9, 11–6, 11–13, 11–9
13) 4-3 Jung Youngsik, Sydkorea 12–14, 11–9, 11–5, 2–11, 11–6, 7–11, 11–8
14) 2-4 Timo Boll, Tyskland 6-11, 11-9, 6-11, 11-9, 4-11, 8-11 


VM i lag
Matcher totalt: 19-25
2004 i Qatar 0-6 - Sverige brons (4:e)

2006 i Bremen 5-4 - Sverige 10:a
2008 i Guangzhou 4-6 - Sverige 17:e
  1-3 Tomas Pavelka, Tjeckien (3-11, 11-5, 5-11, 7-11)
  2-3 Petr Korbel (3-11, 7-11, 11-7, 12-10, 4-11)
  3-2 Chang Yen-Shu, Taiwan (9-11, 11-9, 9-11, 12-10, 11-6)
  2-3 Joo Se Hyuk, Sydkorea (7-11, 11-4, 15-13, 4-11, 9-11)
  3-0 Janos Jakab, Ungern (11-9, 11-6, 12-10)
  2-3 Bartosz Such, Polen (11-8, 11-8, 8-11, 9-11, 5-11)
  3-0 Daniel Gorak, Polen (11-6, 11-5, 11-5)
  1-3 Wang Zeng Yi, Polen (10-12, 4-11, 11-2, 9-11)
  2-3 Jakub Kosowski, Polen (8-11, 11-7, 1-11, 11-5, 10-12)
  3-0 Alexandar Karakasevic, Serbien (11-4, 11-8, 11-7)
2010 i Moskva 4-6 - Sverige 11:a
  3-0 Aleksandr Didukh, Ukraina (9,8,5)
  0-3 Jaroslav Zhymudenko, Ukraina (-9,-8,-4)
  3-2 Wu Chih-Chi, Taiwan (6,-6,-6,11,4)
  1-3 Chuang Chih-Yuan, Taiwan (7,-1,-10,-10)
  3-2 Dmitrij Prokopcov, Tjeckien (-10,8,6,-2,5)
  3-0 Petr Korbel, Tjeckien (10,5,4)
  1-3 Joo Se Hyuk, Sydkorea (-9,-3,7,-6)
  2-3 Oh Sang Eun, Sydkorea (-9,6,-5,4,-6)
  1-3 Daniel Kosiba, Ungern (-11,8,-6,-7)
  0-3 Janos Jakab, Ungern (-11,-7,-8)
2012 i Dortmund 6–3 – Sverige 6:a
  3–1 Kim Song Nam, Nordkorea (11–9, 11–7, 5–11, 11–6)
  2–3 Leung Chu Yan, Hongkong (11–6, 11–7, 7–11, 7–11, 9–11)
  3–0 Mitja Horvat, Slovenien (11–9,  11–6, 11–7)
  3–1 Kalinikos Kreanga, Grekland (4–11, 11–8, 11–4, 11–9)
  3–1 Joao Monteiro, Portugal (9–11, 11–9, 11–5, 11–9)
  1–3 Timo Boll, Tyskland (3–11, 13–11, 6–11, 2–11)
  3–0 Yang Zi, Singapore (11–9, 11–8, 12–10)
  3–1 Gao Ning, Singapore (11–7, 6–11, 11–9, 11–5)
  1–3 Chen Weixing, Österrike (11–7, 8–11, 9–11, 5–11)

EM (8)
Matcher i singel: 16–8 + 2–0 kval

1996 (omgång 1)
      2–0 Zlatko Rajcic, Bosnien-Hercegovina (18, 11) – kval
      2–0 Finn Tugwell, Danmark (16, 15) – kval
  1) 0–3 Milan Grman, Slovakien (–15, –15, –8)
2002 (omgång 2)
  2) 4–0 Maksim Shmyrev, Ryssland (9, 7, 5, 8)
  3) 0–4 Chen Weixing, Österrike (–2, –4, –7, –5)
2003 (omgång 2)
  4) 4–2 Aleksandar Karakasevic, Serbien och M´o (6, –7, 9, 19, –11, 11)
  5) 3–4 Bojan Tokic, Slovenien (6, 4, 7, –10, –8, –11, –10)
2005 (omgång 3)
  6) 4–1 Ivan Katkov, Ukraina (9, 7, 8, –9, 5)
  7) 4–1 Wang Zeng Yi, Polen (1, –7, 4, 9, 5)
  8) 1–4 Petr Korbel, Tjeckien (–10, 10, –1, –8, –7)
2007 (kvartsfinal)
  9) 4–0 Pawel Chmiel, Polen (9, 6, 5, 4)
10) 4–0 Finn Tugwell, Danmark (10, 5, 5, 8)
11) 4–2 Jean-Michel Saive, Belgien (5, 9, –9, –5, 8, 8)
12) 4–1 Michal Bardon, Slovakien (6, 5, –9, 15, 9)
13) 0–4 Vladimir Samsonov, Vitryssland (–9, –10, –4, –6)
2008 (kvartsfinal)
14) 4–3 Daniel Reed, England (6, –9, 7, –6, 5, –8, 1)
15) 4–0 Jakob Asmussen, Danmark (8, 5, 7, 6)
16) 4–2 Adrian Crisan, Rumänien (9, 3, 9, –9, –6, 8)
17) 4–1 He Zhi Wen, Spanien (–7, 8, 7, 1, 6)
18) 0–4 Werner Schlager, Österrike (–9, –5, –7, –7)
2009 i Stuggart
      Ej
2010 i Ostrava (omgång 3)
19) 4–1 Kestutis Zeimy,Litauen (9,7,9,-4,8)
20) 4–1 Paul Drinkhall, England (2,9,-10,8,9)
21) 3–4 Alexej Smirnov, Ryssland (7,-8,11,5,-5,-3,-6)
2011 i Gdansk-Sopot (omgång 3)
22) 4–1 Michael Tauber, Israel (6,3,-9,7,6)
23) 4–2 Allan Bentsen, Danmark (4,-9,-5, 8,4,7)
24) 0–4 Dimitrij Ovtcharov, Tyskland (–7,–7,–4,–6)
2012 i Herning
25) ?

EM i lag (7)
Matcher totalt: 15–13
2002
i Zagreb 1–0 - Sverige guld
2003 i Courmayeur 2–0 - Sverige brons
2005 i Århus 3–1 - Sverige 7:a
2007 i Belgrad 2–1 - Sverige 1:a i Challenge division, 17:e totalt
2008 i S:t Petersburg 5–3 - Sverige 5:a
2009 i Stuttgart ej - Sverige 8:a
2010 i Ostrava 1–5 - Sverige 6:a
2011 i Gdansk-Sopot 1–2 - Sverige 3:a

Pro Tour Grand Finals
SINGEL
2003 i Guangzhou (semifinalist)
4-2 Ma Lin, Kina (-4, 11, 9, 10, -8, 9)
4-3 Kalinikos Kreanga, Grekland (10, -8, -8, -9, -11, 7, 8, 9)
1-4 Wang Hao, Kina (-5, 5, -5, -3, -8)
DUBBEL
2004 i Peking (kvartsfinalist med Peter Franz, Tyskland)
1-4 Chen Qi/Ma Lin, Kina (6, -5, -9, -6, -7)
2005 i Fuzhou (kvartsfinalist med Pär Gerell)
3-4 Lee Jung Woo/Oh Sang Eun, Sydkorea (9, -3, 7, -5, -10, 8, -8)

OS-kval
Grupp L (2-3/4)
1) 3-0 (12- 4) Jens Lundquist
2) 2-1 ( 9- 7) Alexandr Didukh, Ukraina
3) 1-2 ( 8- 9) Dimitrij Mazunov, Ryssland
4) 0-3 ( 3-12) Konstantin Parapanov, Bulgarien

Lundquist-Didukh 11-3, 10-12, 12-10, 11-7, 13-11
Lundquist-Mazunov 11-6, 4-11, 6-11, 16-14, 11-7, 11-8
Lundquist-Parapanov 11-8, 9-11, 11-7, 11-4, 12-10
Steg 1 - utslagning i åttamannagrupp (4/4)
Final
Jens Lundquist-Wang Zeng Yi, Polen 13-11, 11-9, 7-11, 11-7, 11-8.
Semifinal
Lundquist-Damien Eloi, Frankrike 3-11, 11-9, 11-13, 11-8, 12-10, 4-11, 12-10.
Kvartsfinal
Lundquist-Zeng Cem, Turkiet 11-8, 5-11, 11-2, 11-6, 12-10.
* Lundqvist till OS i Peking.

SM i singel (4 guld, 3 silver)
Guld 05, 08, 09, 12, silver 04, 06, 13 
2000 i Borås (kvartsfinalist)
3-2 Henrik Rosvall, Kalmar (15-21, 21-17, 21-18, 17-21, 22-20)
3-0 Martin Nilsson, Malmö FF (21-14, 21-14, 24-22)
2-3 Erik Lindh, Enig (17-21, 21-12, 21-13, 13-21, 21-23)
2001 i Uddevalla (kvartsfinalist)
3-0 Mårten Stenberg, Kalmar (21-17, 21-16, 21-19)
3-0 Adam Råsberg, Enig (21-13, 21-14, 21-11)
1-3 Fredrik Håkansson, Halmstad (17-21, 16-21, 21-19, 14-21)
2002 i Sundsvall (åttondelen)
4-2 Mårten Stenberg, Kalmar (11-13, 7-11, 11-4, 12-10, 13-11, 11-9)
1-4 Mikael Zöögling, Eslöv (11-13, 11-6, 9-11, 11-13, 5-11)
2003 i Stockholm (kvartsfinalist)
2-4 Mattias Stenberg, Malmö FF (6, -5, -13, 7, -8, -10)
2004 i Halmstad (silver)
2-4 Fredrik Håkansson, Halmstad (5, -15, -10, -11, 9, -8)
2005 i Malmö (GULD!)
4-2 Stefan Nilsson, Gröstorps IF (-10, 7, 7, 4, -8, 9)
4-1 Mikael Zöögling, Eslövs AI (8, -15, 8, 6, 8)
4-0 Pär Gerell, Falkenbergs BTK (10, 9, 8, 7)
4-1 Peter Nilsson, Falkenbergs BTK (-7, 9, 7, 4, 8)
2006 i Borås (silver)
4-1 Mårten Stenberg, Kalmar BTK (2, 7, -8, 9, 13)
4-1 Peter Nilsson, Halmstad BTK (-9, 4,5 , 6, 9)
4-0 Mattias Stenberg, Gröstorps IF (8, 5, 8, 8)
3-4 Jan-Ove Waldner, Kalmar BTK (4, -9, 3, -4, 8, -5, -2)
2007 i Helsingborg (kvartsfinalist)
4-0 Henrik Drugge, Solna BTK (8,9,7,11)
4-1 Henrik Olsson, Halmstad BTK (-6,4,7,11,3)
4-3 Mattias Stenberg, Gröstorps IF (-10,-8,-3,7,14,4,8)
2-4 Pär Gerell, Falkenbergs BTK (-6,-10,6,-11,6,-7)
2008 i Örnsköldsvik (GULD!)
4-0 Andreas Kvist, Askims BTK (5,5,11,7)
4-1 Anders Holm, BTK Rekord (4,4,11,-6,6)
4-1 Andreas Törnqvist, Växjö Pingis (-9,7,7,5,17)
4-0 Robert Svensson, Eslövs AI (6,4,6,11)
4-1 Fredrik Håkansson, Halmstad BTK (6,-9,4,5,7)
2009 i Helsingborg (GULD!)
4-0 Jimmy Höök, BTK Linné
4-1 Anders Holm, BTK Rekord
4-0 Mats Källberg, Borlänge BTK
4-1 Fredrik Håkansson, Mölndals BTK
4-1 Robert Svensson, Eslövs AI (8, 6, 5, -2, 11)
4-2 Johan Axelqvist (9,-10,-4, 5, 5, 9)
2010 i Halmstad (kvartsfinalist)
?
?
4-1 Harald Andersson, Spårvägens BTK (-7,4,6,9,2)
4-0 Magnus Månsson, Falkenbergs BTK (3,9,8,9)
3-4 Fredrik Håkansson, Halmstad BTK (-4,5,5,6,-8,-8,-7)
2011 i Stockholm (semifinalist)
4–0 Alexander Lundh, BTK Frej (7,7,6,7)
4–1 Simon Arvidsson, BTK Rekord (-9,9,7,7,4)
4–0 Johan Sondell, BTK Kävlinge (5,5,8,10)
4–1 Robert Svensson, Eslövs AI (5,7,7,-2,7)
3–4 Pär Gerell, Falkenbergs BTK (-4,5,-5,7,7,-8)
2012 i Borås (GULD!)
1) 4–1 Anthony Tran, Spårvägens BTK (3,–9,5,9,6)
2) 4–1 Simon Arvidsson, BTK Rekord (–7,7,5,7,8)
3) 4–1 Fabian Åkerström, Växjö PK (4,6,8,–8,4)
4) 4–0 Mattias Översjö, Eslövs AI (9,10,7,8)
5) 4–2 Kristian Karlsson, Halmstad BTK (8,7,–7,9,–5,9)
6) 4–3 Jörgen Persson, Halmstad BTK (9,6,8,–5,–11,–7,7)
2013 i Karlskrona (silver)
Åttondelsfinal: 4-3 mot Harald Andersson (-9,10,9,-6,-6,6,8
Kvartsfinal: 4-2 mot Mattias Översjö (-7,8,-13,10,7,9)
Semifinal: 4-2 mot Kristian Karlsson (5,-8,8-8,7,8)
Final: 2-4 mot Fabian Åkerström (-7,6,-8,8,-8,-9)

Uppdaterad: 2014-04-16 17:51
Skribent: Örjan Westberg

 Ungdoms-OS Nanjing, Kina

 17-23 augusti

 Webb-TV

 Lottning/resultat slutspel lag

 Lottning/resultat gruppspel lag

 Euro Mini Champs,
 Schiltigheim

 22-24 augusti

 Lottning och resultat

 Belarus Open, Minsk

 21-24 augusti

 Lottningar och resultat

 Webb-TV





rch_Lankar

webbshop

 
  

 sponsorer    

 stiga 

 koping

 falkoping

 srb

 sporrong