Hoppa till sidans innehåll
Följ denna sida

Följ sidan "Persson Jörgen"

Fyll i namn och e-postadress nedan för att följa denna sida. Ett e-postmeddelande kommer då att skickas till dig när något nytt publiceras på sidan.
Printer Zoom in Zoom out

Persson Jörgen


Född 22 april 1966
Moderklubb: Halmstad BTK
Klubb 2011-12: Halmstad BTK
Världsranking 2012 (januari-augusti) 43-43-57-78-78-88-90-63
OS-starter 7 (1988, 1992, 1996, 2000, 2004, 2008, 2012)
VM-starter 18 (1985-2012)

Världsranking 2001-2014 (årets första rankingar)
18  21  23  32  38  41  27  19  22  36  43  78  102 (januari 2014)

Jörgen i Olympiska spelen 1988-2012
OS-matcher totalt: 57 (39–18)
Set totalt: 209 (129–80
)
Bollar totalt: 5 721 (3 007–2 714)

SINGEL
24–11 (35) i matcher, 92–58 (150) i set, 
2 030–1 836 (3 866) i bollar

1988
8–3 i matcher, 28–14 i set, 778–646 i bollar
Gruppspel (6–1, tvåa)
  1) 3–0 Sherif El Saket, Egypten 21–14, 21–10, 21–9
  2) 3–0 Jorge Gambra, Chile 21–11, 21–15, 21–13
  3) 3–1 Piotr Molenda, Polen 21–4, 21–6, 17–21, 21–10
  4) 3–1 Kamlesh Mehta, Indien 21–11, 21–16, 17–21, 21–19
  5) 3–0 Marino Loukov, Bulgarien 21–7, 21–6, 21–12
  6) 3–2 Kigyoshi Saito, Japan 16–21, 21–15, 9–21, 21–10, 21–13
  7) 2–3 Kim Ki Taek, Sydkorea 21–17, 13–21, 8–21, 21–12, 17–21
Åttondelsfinal
  8) 3–1 Andrzej Grubba, Polen 21–10, 21–10, 19–21, 21–19
Kvartsfinal
  9) 1–3 Yoo Nam Kyu, Sydkorea 21–19, 13–21, 15–21, 9–21
Platserna 5–8
10) 1–3 Jiang Jialiang, Kina 21–16, 11–21, 11–21, 15–21
Platserna 7–8
11) 3–0 Jan-Ove Waldner, Sverige 21–15, 21–16, 21–17

1992
4–1 i matcher, 9–4 i set, 248–220 i bollar
Gruppspel (3–0, etta)
12) 2–0 Ashraf Abdelhalim, Egypten 21–13, 21–13
13) 2–0 Matthew Syed, England 21–15, 24–22
14) 2–1 Nicolas Chatelain, Frankrike 21–15, 16–21, 21–17
Åttondelsfinal
15) 3–0 Steffen Fetzner, Tyskland 21–13, 21–17, 21–11
Kvartsfinal
16) 0–3 Ma Wenge, Kina 14–21, 18–21, 8–21

1996
2–1 i matcher, 5–2 i set, 135–115 i bollar
Gruppspel (2–1, tvåa)
17) 2–0 Dexter St. Louis, Trinidad 21–11, 21–11
18) 1–2 Hugo Hoyama, Brasilien 21–17, 16–21, 14–21
19) 2–0 Kim Song Hui, Nordkorea 21–17, 21–17

2000
3–2 i matcher, 20–13 i set, 347–348 i bollar
Sextondelsfinal
20) 3–1 Peter Franz, Tyskland 21–16, 21–15, 16–21, 21–18
Åttondelsfinal
21) 3–0 Koji Matsushita, Japan 21–14, 21–13, 21–19
Kvartsfinal
22) 3–1 Liu Guozheng, Kina 14–21, 21–18, 21–16, 21–19
Semifinal
23) 1–3 Kong Linghui, Kina 12–21, 21–13, 16–21, 13–21
Match om bronset
24) 1–3 Liu Guoliang, Kina 18–21, 21–19, 14–21, 13–21

2004
2–1 i matcher, 9–5 i set, 135–118 i bollar
Omgång 2
25) 4–1 Monday Merotohun, Nigeria 9–11, 11–5, 11–5, 11–7, 11–8
Omgång 3
26) 4–0 Kalinikos Kreanga, Grekland 11–5, 11–7, 11–9, 11–8
Åttondelsfinal
27) 1–4 Ko Lai Chak, Hongkong 7–11, 6–11, 11–8, 4–11, 10–12

2008
4–2 i matcher, 17–15 i set, 311–303 i bollar
Omgång 2
28) 4–2 Aleksandar Karakasevic, Serbien (11–8, 8–11, 12–10, 8–11, 11–8, 11–7)
Omgång 3
29) 4–1 Cheung Yuk, Hongkong (11–9, 11–7, 11–4, 9–11, 11–2)
Åttondelsfinal
30) 4–3 Vladimir Samsonov, Vitryss (7–11, 8–11, 11–9, 11–13, 11–7, 12–10, 11–9)
Kvartsfinal
31) 4–1 Zoran Primorac, Kroatien (7–11, 11–6, 11–8, 14–12, 11–9)
Semifinal
32) 1–4 Wang Hao, Kina (9–11, 9–11, 11–9, 7–11, 9–11)
Match om bronset
33) 0–4 Wang Liqin, Kina (11–13, 2–11, 5–11, 9–11)

2012
1–1 i matcher, 4–5 i set, 32–23 i bollar 
Omgång 1
34) 4–1 Segun Toriola, Nigeria (11-8, 11-7, 12-10, 9-11, 11-6)
Omgång 2
35) 0–4 Andrej Gacina, Kroatien (5-11, 6-11, 7-11, 4-11)

DUBBEL
13–7 (20) i matcher, 32–23 (55) i set,
917–843 (1 760) i bollar

1988 (med Erik Lindh)
7–3 i matcher, 14–6 i set, 389–342 i bollar
Gruppspel (6–1)
     1) 2–0 Kamlesh Mehta/Sujayyashwant Ghorpade, Indien 21–12, 25–23
     2) 2–0 Carl Prean/Alan Cooke, Storbritannien 22–20, 21–17
     3) 2–0 Yoshihito Miyazaki/Seijo Ono, Japan 23–21, 21–13
     4) 2–0 Movrad Sta/Sofiane Beltaief, Tunisien 21–14, 21–18
     5) 2–0 Fuk Man Liu/Chi Ming Chan, Hongkong 21–11, 21–12
     6) 2–0 Tibor Klampar/Zsolt Kriston, Ungern 21–16, 21–15
     7) 0–2 Chen Longcan/Wei Qinggueng, Kina 17–21, 18–21
Kvartsfinal
  8) 0–2 Ahn Jae Hyung/Yoo Nam Kyu, Sydkorea 13–21, 11–21
Platserna 5-8
  9) 0–2 Andrzej Grubba/Lechek Kucharski, Polen 16–21, 13–21
Platserna 7-8
10) 2–0 Mikael Appelgren/Jan-Ove Waldner 21–10, 21–14

1992 (med Erik Lindh)
1–1 i matcher, 3–2 i set, 96–93 i bollar
Gruppspel
11) 1–2 Kang Hee Chan/Lee Chul Seung, Sydkorea 21–17, 20–22, 13–21
12) 2–0 Amplatz/Ding Yi, Österrike 21–18, 21–15

1996 (med Jan-Ove Waldner)
3–1 i matcher, 6–5 i set, 211–192 i bollar
Gruppspel (3–0, etta)
13) 2–0 Augusto Morales Marengo/Juan Salamanca Gonzalez, Chile 21–14, 21–12
14) 2–1 Toshio Tasaki/Ryo Yuzawa, Japan 21–17, 17–21, 21–9
15) 2–1 Danny Heister/Trinko Keen, Holland 17–21. 21–19, 21–16
Kvartsfinal
16) 0–3 Lee Chul Seung/Yoo Nam Kyu, Sydkorea 18–21, 16–21, 17–21

2000 (med Jan-Ove Waldner)
0–1 i matcher, 0–3 i set, 57–65 i bollar
Omgång 1
17) 0–3 Damien Eloi/Christophe Legout, Frankrike 18–21, 21–23, 18–21

2004 (med Jan-Ove Waldner)
2–1 i matcher, 9–7 i set, 164–151 i bollar
Omgång 2
18) 4–2 Johnny Huang/Faazil Kassam, K´da 11–7, 16–18, 11–3, 7–11, 11–7, 11–6
Åttondelsfinal
19) 4–1 Kong Linghui/Wang Hao, Kina 8–11, 11–6, 11–9, 11–9, 12–10
Kvartsfinal
20) 1–4 Michael Maze/Finn Tugwell, Danmark 5–11, 11–8, 8–11, 10–12, 10–12

LAG
4–2 (6) i matcher, 12–8 (120 i set,
212–194 (406) i bollar

2008
3–1 i matcher (varav en dubbel), 9–4 i set, 136–121 i bollar
Singel
  1) 0–3 Ryu Seung Min, Sydkorea 8–11, 5–11, 6–11
  2) 3–1 Chiang Peng-Lung, Taiwan 14–16, 11–6, 11–8, 14–12
  3] 3–0 Chang Yen-Shu, Taiwan 11–9, 11–7, 11–5
Dubbel (med Pär Gerell)
  4) 3–0 Hugo Hoyama/Monteiro, Brasilien 11–7, 12–10, 11–8

2012
1–1 i matcher, 3–4 i set, 76–73 i bollar
  5) 3–1 Timo Boll, Tyskland (11-6, 11-6, 14-16, 11-8)
  6) 0–3 Bastian Steger, Tyskland (12-14, 7-11, 10-12)

Jörgen i VM i singel (14)
Totalt: 32–12
Avgörande set: fem- 9–4, sju- 0–0
1985 i Göteborg (omgång 2)
  1) 3–0 Tom Johansen, Norge 21–13, 21–18, 21–18
  2) 1–3 Chih Chin Long, Taiwan 21–11, 15–21, 17–21, 18–21
1987 i Delhi (omgång 3)
  3) 3–1 Jean-Michel Saive, Belgien 21–8, 15–21, 21–17, 21–18
  4) 3–1 Giovanni Bisi, Italien 21–13, 20–22, 21–19, 21–13
  5) 2–3 Andrei Mazunov, Sovjet 21–13, 21–11, 12–21, 7–21, 15–21
1989 i Dortmund (finalist)
  6) 3–0 Tonny Meringgi, Indonesien 21–10, 21–7, 21–12
  7) 3–0 Skylet Andrew, England 21–16, 21–16, 21–18
  8) 3–2 Chen Zhibin, Kina 15–21, 21–16, 15–21, 21–15, 21–13
  9) 3–2 Xie Chaojie, Kina 21–17, 18–21, 21–16, 16–21, 21–14
10) 3–2 Xu Zengcai, Kina 21–11, 21–16, 17–21, 15–21, 21–18
11) 3–1 Yu Shentong, Kina 11–21, 21–10, 21–9, 21–11
12) 2–3 Jan-Ove Waldner, Sverige 17–21, 18–21, 22–20, 21–18, 10–21
1991 i Chiba (CHAMPION!)
13) 3–0 Wang Yonggang, Kina 21–19, 22–20, 21–19
14) 3–0 Kim Myong Jun, Korea 21–15, 23–21, 21–17
15) 3–1 Georg-Zsolt Böhm, Tyskland 21–17, 19–21, 21–16, 21–16
16) 3–2 Jean-Michel Saive, Belgien 21–17, 18–21, 12–21, 21–14, 21–18
17) 3–2 Andrzej Grubba, Polen 15–21, 21–19, 19–21, 21–18, 21–16
18) 3–0 Kim Taek Soo, Sydkorea 21–12, 24–22, 21–18
19) 3–0 Jan-Ove Waldner, Sverige 21–19, 21–18, 21–18
1993 i Göteborg (omgång 1)
20) 0–3 Patrick Chila, Frankrike 14–21, 4–21 (1–20!), 17–21
1995 i Tianjin (åttondelen)
21) 3–0 Cristian Tol, Rumänien 21–14, 21–17, 21–14
22) 3–2 Steffen Fetzner, Tyskland 21–13, 12–21, 21–19, 19–21, 21–18
23) 3–0 Calin Creanga, Rumänien 23–21, 21–12, 21–9
24) 2–3 Ding Song, Kina 13–21, 21–18, 21–17, 23–25, 18–21
1997 i Manchester (omgång 2)
             Dmitry Abramenko, Kazakstan walk over
25) 2–3 Wang Liqin, Kina 19–21, 15–21, 22–20, 21–12, 14–21
1999 i Eindhoven (kvartsfinal)
26) 3–0 Tomas Pavelka, Slovakien 21–16, 21–15, 21–19
27) 3–2 Yoo Seung Min, Sydkorea 21–18, 18–21, 14–21, 21–15, 21–17
28) 3–1 Chuan Chi-Yuan, Taiwan 21–8, 18–21, 21–14, 21–12
29) 3–2 Yan Sen, Kina 16–21, 21–13, 21–17, 17–21, 21–14
30) 0–3 Liu Guoliang, Kina 7–21, 10–21, 15–21
2001 i Osaka (åttondelen)
31) 3–0 Constantin Cioti, Rumänien 22–20, 21–14, 21–15
32) 3–0 Dmytro Prokoptsov, Ukraina 21–7, 21–19, ?
33) 3–2 Jean-Philippe Gatien, Frankrike 21–12, 21–17, 19–21, 16–21, 21–19
34) 1–3 Wang Liqin, Kina 22–20, 17–21, 16–21, 16–21
2003 i Paris (omgång 2)
35) 4–0 Doan Kien Quoc, Vietnam 11–8, 11–8, 11–2, 11–7
36) 0–4 Leung Chu Yan, Hongkong 9–11, 7–11, 7–11, 9–11
2005 i Shanghai (omgång 3)
37) 4–0 Gudmundur Stephensen, Island 11–9, 11–3, 11–4, 11–5
38) 4–2 Pär Gerell, Sverige 11–4, 9–11, 11–13, 11–7, 11–6, 11–9
39) 2–4 Timo Boll, Tyskland 10–12, 11–9, 4–11, 13–11, 5–11, 8–11
2007 i Zagreb (omgång 2)
40) 4–1 Hugo Hoyama, Brasilien 8–11, 11–6, 11–8, 11–6, 12–10
41) 2–4 Chen Weixing, Österrike 9–11, 13–11, 4–11, 13–11, 9–11, 6–11
2009 i Yokohama (omgång 3)
42) 4–1 Peter Sereda, Slovakien 11–9, 5–11, 11–9, 11–6, 11–8
43) 4–0 Robert Svensson, Sverige 11–7, 13–11, 11–9, 11–8
44) 0–4 Jun Mizutani, Japan 11–13, 4–11, 10–12, 9–11
2011 i Rotterdam (omgång 2)
45) 4–2 Wu Chih-Chi, Taiwan 3–11, 13–11, 11–2, 12–10, 4–11, 11–3
46) 2–4 Panagiotis Gionis, Grekland 11–7, 9–11, 6–11, 9–11, 11–7, 7–11
 
Jörgen i VM i lag (11)
Totalt: 78–28


1987 i Delhi (11–4) Sverige finalist
  1) Sinyo Supit, Indonesien 21–10, 21–12
  2) Ivan Stojanov, Bulgarien 21–14, 21–11
  3) Stefan Stefanov, Bulgarien 21–15, 21–17
  4) Kim Wan, Sydkorea 21–12, 10–21, 17–21 **
  5) Yoo Nam Kyu, Sydkorea 14–21, 19–21 **
  6) Kim Ki Taek, Sydkorea 21–9, 21–16
  7) Wu Wen-Chia, Taiwan 21–11, 21–11
  8) Chih Chin-Long, Taiwan 21–13, 21–17
  9) Jörg Rosskopf, Västtyskland 21–12, 21–19
10) Georg Böhm, Västtyskland 19–21, 19–21 **
11) Ralf Wosik, Västtyskland 21–16, 17–21, 21–12
12) Chu Jong Chol, Nordkorea 21–10, 21–15
13) Li Gun Sang, Nordkorea 21–18, 7–21, 21–15
14) Kim Song Hui, Nordkorea 14–21, 21–15, 21–15
15) Chen Longcan, Kina (final) 19–21, 14–21**
1989 i Dortmund (15–0) CHAMPION!
16) Trevor Manning, Barbados 21–9, 21–5
17) Gregory Riley, Barbados 21–12, 21–10
18) Stephen Ward, Wales 21–10, 21–6
19) Liu Fuk Man, Hongkong 21–15, 21–23, 21–14
20) Chang Chi Ming, Hongkong 21–11, 21–9
21) Sule Olaleye, Nigeria 21–7, 21–9
22) Yomi Bankole, Nigeria 21–15, 21–18
23) Lin Wei-Chung 22–20, 21–15
24) Feng Sheng-Shin 21–16, 21–16
25) Peter Franz, Västtyskland 21–16, 19–21, 21–15
26) Steffen Fetzner, Västtyskland 21–14, 21–14
27) Jörg Rosskopf, Västtyskland 21–13, 21–11
28) Chu Jong Chol, Nordkorea 21–15, 21–18
29) Li Gun Sang, Nordkorea 21–14, 19–21, 21–19
30) Chen Longcan, Kina 22–24, 21–19, 21–13
1991 i Chiba (6–1) CHAMPION!
31) Feng Sheng-Chin, Taipei 21–19, 21–5
32) Jean–Michel Saive, Belgien 16–21, 19–21 **
33) Carl Prean, England 23–21, 16–21, 21–11
34) Li Gun Sang, Korea 21–9, 21–23, 21–16
35) Kim Song Hui, Korea 23–21, 21–14
36) Roland Vimi, Tjeckoslov 20–22, 21–17, 21–14
37) Ilija Lupulesku, Jugoslavien 21–18, 23–21
1993 i Göteborg (7–2) CHAMPION!
38) Petr Korbel, Tjeckien 21–15, 21–14
39) Maxim Shmyrev, Ryssland 21–15, 21–11
40) Dmitri Mazunov, Ryssland 21–19, 21–10
41) Jean-Ph Gatien, Frankrike 13–21, 16–21 **
42) Li Gun Sang, Nordkorea 15–21, 12–21 **
43) Jörg Rosskopf, Tyskland 23–21, 21–23, 21–14
44) Frederic Sonnet, Belgien 21–12, 16–21, 21–19
45) Li Gun Sang, Nordkorea 21–18, 21–14
46) Wang Tao, Kina 26–24, 16–21, 21–16
1995 i Tianjin (6–3) Sverige finalist
47) A Filimon, Rumänien 21–17, 19–21, 21–8
48) Koiji Matsushita, Japan 21–17, 22–20
49) Christophe Legout, Frankrike 21–19, 21–13
50) Yoo Nam Kyu, Sydkorea 21–18, 21–16
51) Jörg Rosskopf, Tyskland 18–21, 18–21 **
52) Steffen Fetzner, Tyskland 21–19, 16–21, 21–13
53) Christophe Legout, Frankr 21–15, 17–21, 21–17
54) Ma Wenge, Kina 24–22, 18–21, 18–21 **
55) Wang Tao, Kina 14–21, 13–21 **
1997 i Manchester (6–3) Sverige sjua
56) Vladimir Janci, Slovakien 21–15, 21–17
57) Jaromir Truksa, Slovakien 21–9, 21–19
58) Werner Schlager, Österrike 21–11, 21–16
59) Sjtjetinin, Vitryssland 21–13, 21–15
60) Vladimir Samsonov, Vit 21–10, 14–21, 14–21 **
61) Philippe Saive, Belgien 21–7, 21–16
62) Jean-M Saive, Belgien 14–21, 21–17, 19–21 **
63) Alan Cooke, England 21–16, 21–9
64) Wang Tao, Kina 20–22, 15–21 **
2000 i Kuala Lumpur (8–1) CHAMPION!
65) Maxim Sjmyrev, Ryssland 21–9, 21–17
66) Chiang Peng-Lung, Taiwan 20–22, 21–10, 21–11
67) Trinko Keen, Holland 15–21, 16–21 **
68) Danny Heister, Holland 23–25, 21–19, 21–12
69) Patrick Chila, Frankrike 21–13, 21–19
70) Jörg Rosskopf, Tyskland 22–20, 21–17
71) Massimilliano Mondello, Italien 21–9, 15–21, 21–18
72) Kong Linghui, Kina 21–17, 21–19
73) Liu Guoliang, Kina 18–21, 21–17, 21–18
2001 i Osaka (3–3) Sverige brons
74) Vladimir Samsonov, Vitry 21–15, 13–21, 21–17
75) Kalinikos Kreanga, Grekl 21–18, 11–21, 14–21 **
76) Ntaniel Tsiokas, Grekl 21–18, 18–21, 21–13
77) Werner Schlager, Österrike 21–19, 22–20
78) Philippe Saive, Belgien 21–17, 17–21, 19–21 **
79) Jean-M Saive, Belgien 12–21, 18–21 **
2004 i Qatar (6–3) Sverige brons
80) Dmitri Mazunov, Ryssland 11–8, 11–2, 11–4
81) Jörg Rosskopf, Tyskland 12–10, 11–3, 11–7
82) Timo Boll, Tyskland 7–11, 9–11, 6–11
83) Ko Lai Chak, Hongkong 4–11, 11–6, 11–8, 11–8
84) Leung Chu Yan, Hongkong 11–6, 8–11, 11–9, 9–11, 11–6
85) Martin Bratanov, Belgien 11–7, 11–9, 11–4
86) Jean-Michel Saive, Belgien 4–11, 8–11, 11–6, 5–11
87) Chuan Chih-Yuan, Taiwan 11–8, 11–3, 11–13, 11–7
88) Kim Taek Soo, Sydkorea 8–11, 7–11, 9–11
2006 i Bremen – ej
2008 i Guangzhou (7–2) Sverige 17:e
89) Chiang Peng-Lung, Taiwan 1–11, 11–9, 11–8. 11–9
90) Chuan Chih-Yuan, Taiwan 7–11, 8–11, 9–11
91) Ryu Seung Min, Sydkorea 11–8, 10–12, 9–11, 5–11
92) Daniel Zwickl, Ungern 12–10, 11–8, 9–11, 9–11, 16–14
93) Daniel Gorak, Polen 8–11, 11–8, 11–9, 11–9
94) Bartosz Such, Polen 14–16, 11–8, 11–6, 11–7
95) Jakub Kosowski, Polen 11–9, 11–8, 11–3
96) Wang Zeng Yi, Polen 11–6, 11–7, 10–12, 11–5
97) Slobodan Grujic, Serbien 11–9, 14–12, 11–8
2010 i Moskva - ej
2011 i Dortmund (3–6) Sverige 6:e
  98) 0–3 Jang Song Man, Nordkorea (8–11, 7–11, 11–13)
  99) 2–3 Tang Peng, Hongkong (8–11, 11–8, 9–11, 11–9, 10–12)
100) 1–3 Ma Lin, Kina (8–11, 11–9, 5–11, 9–11)
101) 2–3 Jan Zibrat, Slovenien (11–5, 9–11, 11–9, 7–11, 7–11)
102) 3–1 Sas Lasan, Slovenien (9–11, 11–8, 11–8, 11–9)
103) 3–1 Konstantinos Papageorgiou, Grekland (12–10, 9–11, 11–9, 11–5)
104) 3–1 Andre Silva, Portugal (11–5, 11–6, 5–11, 11–4)
105) 0–3 Dimitrij Ovtcharov, Tyskland (5–11, 11–13, 6–11)
106) 2–3 Gao Ning, Singapore (11–6, 6–11, 3–11, 11–7, 5–11)

Uppdaterad: 2014-01-20 15:01
Skribent: Örjan Westberg