Hoppa till sidans innehåll
Följ denna sida

Följ sidan "Svensson Robert"

Fyll i namn och e-postadress nedan för att följa denna sida. Ett e-postmeddelande kommer då att skickas till dig när något nytt publiceras på sidan.
Printer Zoom in Zoom out

Svensson Robert


 

Svensson Robert

Född 28 december 1983
Moderklubb
Trollhättans BTK (-2004)
Övriga klubbar
Eslövs AI (2004-07, tre säsonger)
SV Plüderhausen, Tyskland (2007-08, en säsong)
TTC RS Fulda-Maberzell, Tyskland (2008-13, fem säsonger)
Eslövs AI BTK (2013-14)


Världsranking
2014 156 157 139  – (februari-april)
2013 111 116 118 116 116 121 (januari-juni)
2012   77   75   86   90   97 105 110 113 112 117 124 108
2011
   84   86   72   78   82   63   60  60  59   63   80   78

2010 114   96   99 103 107   90   88  90   88   84   80   81
2009       113 113 111   98   95   95  99 103 106 115 115
2008 122 104   98 104 103 106 105 105 109 108 102 109
2007 122 123 125 111 114 104 109 109 112 113 120 122
2006 145 136 128 128 126 126 135 140 140 139 129 124
2005 201
2004 183
2003 217
2002 220

VM i singel (3)
Totalt: 4-3
2007 i Zagreb (omgång 2)
  1) 4-3 Ferenc Paszy, Ungern (7-11, 11-8, 9-11, 11-3, 9-11, 11-8, 13-11)

  2) 2-4 Timo Boll, Tyskland (9-11, 11-7, 6-11, 6-11, 11-9, 3-11)
2009 i Yokohama (omgång 2)
  3) 4-3 Constantin Cioti, Grekland (11-5, 8-11, 11-2, 11-7, 11-13, 5-11, 12-10)

  4) 0-4 Jörgen Persson (7-11, 11-13, 9-11, 8-11)
2011 i Rotterdam (omgång 3)
  5) 4–3 Kenta Matsudaira, Japan 8–11, 11–7, 11–9, 7–11, 11–7, 6–11, 11–7

  6) 4–0 Evgenij Stjetinin, Vitryssland 11–5, 11–4, 11–9, 11–5
  7) 0–4 Timo Boll, Tyskland 9–11, 8–11, 8–11, 6–11

VM i lag (3)
Totalt i lagtävlingarna: 11-10

2006 i Bremen (2–2)

  1) 0–3 Ma Lin, Kina 7–11, 8–11, 9–11
  2) 3–0 Yannick Vostes, Belgien 11–9, 14–12, 15–13
  3) 3–1 Lucjan Filimon, Rumänien 11–7, 11–13, 11–8, 11–8
  4) 0–3 Adrian Crisan, Rumänien 5–11, 7–11, 5–11
2008 i Guangzhou (3–5) Sverige 17:e
  5) 3–0 Josef Simoncik, Tjeckien 11–4, 11–8, 11–5
  6) 1–3 Chuan Chih-Yuan, Taiwan 17–15, 12–14, 5–11, 6–11
  7) 1–3 Chiang Peng-Lung, Taiwan 5–11, 11–5, 8–11, 12–14
  8) 1–3 Lee Jung Woo, Sydkorea 11–6, 5–11, 9–11, 9–11
  9) 3–1 Ferenc Pazsy, Ungern 11–3, 9–11, 11–7, 11–8
10) 0–3 Wang Zeng Yi, Polen 11–13, 6–11, 7–11
11) 1–3 Daniel Gorak, Polen 11–7, 10–12, 6–11, 11–13
12) 3–2 Janos Jakab, Ungern 11–5, 9–11, 11–4, 9–11, 11–4
2010 i Moskva (6–3) Sverige 11:a
13) 0–3 Kou Lai, Ukraina 3–11, 8–11, 8–11
14) 3–1 Huang Sheng–Sheng, Taiwan 11–4, 10–12, 11–5, 11–5
15) 3–2 Jiri Vrablik, Tjeckien 6–11, 11–8, 8–11, 11–9, 12–10
16) 1–3 Ryu Seung Min, Sydkorea 7–11, 11–6, 9–11, 10–12
17) 3–2 Constantin Ciotu, Rumänien 11–7, 11–5, 9–11, 7–11, 11–6
18) 3–1 Ferenc Pazsy, Ungern 11–7, 11–4, 7–11, 11–8
19) 3–1 Jiri Vrablik, Tjeckien 11–8, 11–4, 8–11, 11–5
20) 3–2 Tomas Tregler, Tjeckien 5–11, 11–6, 9–11, 11–4, 11–4
21) 1–3 Lucjan Blaszczyk, Polen 8–11, 3–11, 11–9, 6–11
2012 i Dortmund (1–2) Sverige 6:a
22) 1–3 Zhang Jike, Kina 11–9, 6–11, 6–11, 6–11
23) 3–2 Stefan Fegerl, Österrike 8–11, 11–8, 11–5, 7–11, 11–5
24) 1–3 Daniel Habesohn, Österrike 9–11, 5–11, 14–12, 8–11

EM (6)
SINGEL: 7–5 + walk over 1–0

2007 i Belgrad (omgång 4 i singel)
  Singel

  1) 4-1 Ferenc Pazsy, Ungern (11-7, 11-6, 9-11, 12-10, 11-6)
  2) 4-1 Adrien Mattenet, Frankrike (9-11, 11-4, 11-6, 11-3, 11-7)
  3) 3-4 Dimitrij Ovtcharov, Tyskland (11-2, 4-11, 11-9, 9-11, 7-11, 11-5, 6-11)
2008 i S:t Petersburg (omgång 4 i singel, BRONS i dubbel)
  Singel
  4)       Martin Bratanov, Belgien walk over Svensson

  5) 4-0 Christian Hotz, Schweiz (11-7, 11-5, 11-3, 11-8)
  6) 0-4 Bojan Tokic, Slovenien (6-11, 11-13, 6-11, 8-11)
2009 i Stuttgart (omgång 3 i singel, omgång 1 i dubbel)
Singel
  7) 4–1 Sam Hanley, Irland (11–6, 7–11, 11–2, 11–5, 11–3)
  8) 4–3 Stefan Fegerl, Österrike (14–16, 11–9, 9–11, 11–8, 13–11, 9–11, 11–8)
  9) 0–4 Damien Eloi, Frankrike (5–11, 9–11, 9–11, 9–11)
2010 i Ostrava (omgång 3 i singel, kvartsfinal i dubbel)
Singel
10) 4–0 Fedor Kuzmin, Ryssland (11–6, 12–10, 11–6, 11–6)
11) 4–0 Benadek Olah, Finland (11–7, 11–7, 11–5, 11–3)
12) 3–4 Christian Süss, Tyskland (7–11, 4–11, 11–7, 11–9, 11–7, 9–11, 7–11)
2011 i Gdansk (omgång 1 i singel, åttondelsfinal i dubbel)
Singel
13) 3–4 Jiri Vrablik, Tjeckien (3–11, 11–6, 9–11, 8–11, 11–9, 11–8, 10–12)
2012 i Herning
Uttagen

SM
SINGEL: 4 brons
DUBBEL: 3 guld, 2 silver, 1 brons

2006
Guld i dubbel med Mikael Zöögling (3-1 i finalen mot Fredrik Håkansson/Peter Nilsson)
Brons i singel (3-4 i semin mot J-O Waldner)
2007
Guld i dubbel med Johan Axelqvist (3-2 i finalen mot Jörgen Persson/Fredrik Håkansson)
Åttondelen i singel
2008
Guld i dubbel med Johan Axelqvist (3-2 i finalen mot Jens Lundquist/Jon Persson)

Brons i singel (0-4 i semin mot Jens Lundquist)
2009
Brons i singel (1-4 i semin mot Jens Lundquist)
Brons i dubbel med Johan Axelqvist
2010
Kvartsfinal i singel (3–4 mot Jan-Ove Waldner)
Silver i dubbel
2011
Kvartsfinal i singel (1–4 mot Jens Lundquist)
Silver i dubbel
2012
Brons i singel (3–4 mot Jörgen Persson)
Kvartsfinal i dubbel
2014
Silver i singel (0–4 mot Kristian Karlsson i finalen)

Elitseriekvoter
2003-04  
9–4   i andrauppställningen för Eslövs AI
2004-05 14–15 i andrauppställningen för Eslövs AI
2005-06 30–4   i förstauppställningen för Eslövs AI
2006-07 22–7   i förstauppställningen för Eslövs AI
2007- seriespel i Tyskland

Uppdaterad: 2014-04-16 17:48
Skribent: Örjan Westberg

 Czech Open, Olomouc

 27-31 augusti

 Herrsingel slutspel

 Herrsingel gruppspel

 Damsingel slutspel

 Damsingel gruppspel

 Herrdubbel slutspel

 Herrdubbel kvalomgångar

 Damdubbel slutspel

 Damdubbel kvalomgångar

 U21-singel herrar slutspel 





rch_Lankar

webbshop

 
  

 sponsorer    

 stiga 

 koping

 falkoping

 srb

 sporrong