Hoppa till sidans innehåll
Följ denna sida

Följ sidan "2012"

Fyll i namn och e-postadress nedan för att följa denna sida. Ett e-postmeddelande kommer då att skickas till dig när något nytt publiceras på sidan.
Printer Zoom in Zoom out

2012


Nedan finner du inbjudningar till SBTF:s tävlings och lägeraktiviteter för landslag, Team Framtid flickor och pojkar samt för regionsläger.

2012
Januari
1 Läger SBTF:s tjejsatsning i Varberg 1-5 jan (uppd 20 dec)
2 Landslagsläger damer, dj och fk i Köping 1-5 jan
3 Hungarian Mini Cadet Open i Tata 6-8 jan
4 ITTF JC Finals and Global Cadet Challenge 14-22 jan
5 ITTF Word Tour Hungarian Open 17-21 jan
6 ITTF World Tour Slovenian Open 25-29 jan
15 Europe Youth Top 10 i Buzau, Rumänien 27-29 jan
7 ITTF JC and Cadet Slovenian Open 30 jan-3 feb (uppd 16 jan)

Februari
11 ITTF World Tour Qatar Open 7-11 feb och herrseniorläger
9 Competition Janos Molnar Memory 2-5 feb
14 U21- och damjuniorläger i Köping 8-12 feb
10 Herrseniorläger i Köping 13-17 feb
19 ITTF World Tour Kuwait Open 15-19 feb
20 ITTF Czech JC and Cadet Open 15-19 feb
16 Läger Flickkadetter o SBTF:s tjejsatsning 19-24 feb
17 Damjuniorläger i Köping 19-21 feb
18 ITTF Swedish Junior and Cadet Open i Örebro 22-26 feb (uppd 16 feb)

 

Mars
23 VM-läger herrar i Bröndby 5-8 mars
24 VM-läger damer i Barcelona 11-16 mars
21 - 12 Riksläger killar 94-96 Varberg 16-18 mars
27 VM-läger herrar i Halmstad 17-22 mars
32 Landskamp herrar Sverige-England i Landskrona 21 mars
30 Lag-VM i Dortmund 25 mars-1 april
29 Träningsläger pojkar, Tokyo, 26 mars-11 april
8 Riksläger flickor 94-97 i Söderhamn 28 mars-1 april (uppd 20 feb)
13 Läger Team STIGA Sweden i Söderhamn 29 mars-1 april (uppd 13 mars)
Region Syd-läger för Pojkar och & flickor födda 1996-97 i Eslöv 30 mars - 1 april

April
28 Läger SBTFs tjejsatsning i Ljungby 1-5 april (uppd 26 mars)
25 Herrjunior- och pojkkadettläger i Köping 1-5 april
26 Damjunior- och flickkadettläger i Köping 1-5 april
33 Austrian Linz Youth Champ i Österrike 6-9 april
31 Riksläger för killar 97-98 i Köping 8-12 april
36 OS-kval Europa i Luxemburg 11-15 april
39 ITTF Spanish Open World Tour i Almeria 18-22 april
Region Syd-läger Pojkar & flickor födda 1998-99 i Eslöv 27-29 april
22 Team Stiga grupp 2 och riksläger i Varberg 1-5 april
37 - 12 Riksläger killar 94-96 söderhamn 27-29 april
38 NETU-läger 1 herrar i Köping 30 april-3 maj

31 Riksläger tjejer födda 98 och yngre i Varberg 27-30 april

Maj
40 NETU-läger 2 herrar i Köping 6-10 maj
43 NETU-läger damer i Köping 7-10 maj
41 ITTF Spanish JC and Cadet Open 9-13 maj
47 ITTF OS-kval Världen i Qatar 10-13 maj
42 Riksläger pojkar 97-98 i Falkenberg 11-13 maj (uppd 3 maj)
44 Nordeuropeiska Mästerskapen i Karlsborg 11-13 maj (uppd 7 maj)
51 ITTF Korea, China och Japan Open 16 maj-10 juni
50 ITTF Euro-Africa Belarus Open 17-20 maj
55 Euro-Africa Zagreb Open 24-27 maj
53 Prague Grand Prix i Prag 25-27 maj
59 ITTF Polish Junior and Cadet Open 30 maj-3 juni (uppd 24 maj)

Juni
52 Herrseniorläger i Eslöv 1-6 juni
54 ITTF Euro-Africa Swedish Open i Helsingborg 7-10 juni (uppd 28 maj)
60 Cadets 6 Nations Tournament i Zwolle, Holland 8-10 juni
45 Läger SBTFs tjejsatsning i Köping 10-17 juni
61 ITTF Hopes World week and Challenge i Falkenberg 11-17 juni
48 UEM-läger herrjunior och pojkkadetter i Söderhamn 11-21 juni (uppd 22 maj)
58 Damsenior/U21- samt UEM-läger 1 damjunior och flickkadetter i Köping 13-21 juni
34 Läger Team STIGA Sweden och riks pojkar 1998- i Hovmantorp 13-21 juni (uppd 12 juni)
56 Riksläger för killar 94-96 i Yxnerum 17-21 juni
68 Euro/Africa Morocco Open 22-25 juni
67 OS-läger herrar i Göteborg 25-29 juni
49 UEM-läger 2 herrjunior och pojkkadetter i Köping 28 juni-7 juli

Juli
64 UEM-läger 2 damjunior- och flickkadettläger i Köping 1-7 juli
57 Riksläger tjejer 94-97 i Söderhamn 1-7 juli
71 Riksläger killar 97-98 i Varberg 3-10 juli (inställt pga för få deltagare)
72 OS-läger herrar i Schwecat 2-7 juli
Region Öst-läger för pojkar/flickor födda 98-01 i Yxnerum 8-13 juli
73 Ungdoms-EM i Schwechat, Österrike 13-22 juli (uppd 2 juli)
76 EM-kval herrar och OS-läger i Tyskland 14-21 juli
77 Herrseniorläger i Eslöv 16-25 juli
62 Träningsläger flickor 1997 i Köping 23-28 juli
65 Träningsläger flickor 1997-98 i Eslöv 26-31 juli (inställt pga för få deltagare)
35 Läger Team STIGA Sweden och riks pojkar 1998- i Söderhamn 26 juli-4 aug (uppd 2 juli)
79 Olympiska spelen i London 27 juli-12 augusti

Augusti
66 SBTF:s sommarläger för pojkar 2001-02 i Eslöv 5-10 aug (uppd 24 juli)
70 Sommarläger flickor 1997 och 1998 i Halmstad 5-10 aug (uppd 1 aug)
69 Läger SBTF:s tjejsatsning 5-12 aug (uppd 27 juli)
Regionsläger norr (Söderhamn) 5-11 aug
Riksläger pojkar 1994-96 i Varberg 3-5 aug
80 Damläger i Köping 6-11 aug
82 ITTF World Hopes team läger i Barcelona 12-23 aug
75 Herrseniorläger i Köping 12-17 aug
83 ITTF Training camp and Korea JC and Cadet Open 20 aug-2 sept
78 Euro Mini Champs i Schiltigheim, Frankrike 24-26 aug (uppd 6 aug)
81 ITTF World Tour Czech Open i Olomouc 29 aug-2 sept

September
85 EM-kval damer Ukraina-Sverige i Donetsk 4 sept (uppd 29 aug)
84 EM-kval herrar Sverige-Spanien i Kiruna 4 sept
74 Läger Team Framtid pojkar i Växjö 13-16 sept (uppd 26 aug)
85 Damsenior- och damjuniorläger i Köping 14-17 sept
14-16 Riksläger pojkar 1995-98 i Varberg
14-16 Regionsläger syd pojkar och flickor födda 97-99 i Eslöv
14-16 Regionsläger väst (Göteborg), födda 1999-2000
14-16 Regionsläger väst (Göteborg), födda 1997-1998
14-16 Regionsläger Syd (Eslöv), födda 1997-99
87 EM-kval damer Sverige-Litauen i Köping 18 sept
88 EM-kval herrar Frankrike-Sverige i Rouen 18 sept (uppd 10 sept)
91 Volkswagen ITTF Womens World Cup i Kina 21-23 sept
90 ITTF Euro-Africa Flanders Open 26-29 sept


Oktober
95 ITTF Serbian JC and Cadet Open 3-7 okt
93 EM-läger herrar i Halmstad 7-12 okt
97 EM-läger damer i Köping 9-13 okt
V 44 Regionsläger norr (Västerbotten)
23-25 Regionsläger väst
28-2 nov Läger Team Framtid pojkar och riksläger pojkar 99-00 i Varberg (uppd 10 okt) 
27-1 nov Riksläger pojkar 01-03 i Eslöv (uppd 19 okt, inkl tidsprogram)
101 Individuella EM i Herning 17-21 okt
102 STIGA Minimes i Belgien 20-21 okt
104 ITTF World Cadet Challenge i Guam 27 okt-4 nov
96 Herrjunior- och pojkkadettläger i Köping 28 okt-1 nov
99 Damjunior- och flickkadettläger i Köping 28-31 okt
100 Läger Team Framtid flickor i Köping 28-31 okt (uppd 21 okt)
105 ITTF World Tour German Open i Bremen 1 okt-4 nov
103 NETU-läger och Ängbys Int i Vällingby 28 okt-4 nov

November
106 ITTF World Tour Polish Open i Poznan 7-11 nov
107 ITTF JC Hungarian Junior Open i Tata 8-11 nov
113 Träningsläger ETTU Eurokids Supercamp i Slovenien 18-25 nov
108 Damseniorläger i Köping 19-23 nov
109 Herrseniorläger i Köping 19-23 nov
112 EM-kval damer Sverige-Grekland i Skurup 20 nov
98 Riksläger pojkar 1995-98 Varberg 23-25 nov (uppd 20 nov) 
98-12 Riksläger tjejer 94-98 i Söderhamn  (Inställt pga för få delt.)
23-25 Regionsläger syd flickor födda 00-02 i Hörby
23-25 Regionsläger syd pojkar och flickor födda 97-99 i Åsa
23-25 Regionsläger syd pojkar födda 00-03 i Eslöv
24-25 Regionsläger öst pojkar och flickor födda 96-01 i Köping
117 Finlandia Open 29 nov-2 dec


December
120 ITTF World Tour Grand Finals i Kina 6-9 dec
116 Herrseniorläger i Söderhamn 9-14 dec
114 Riksläger flickor 1995-98 i Söderhamn 26-30 dec (inställt pga för få delt.)
110 Riksläger pojkar 2001 och yngre i Eslöv 26-30 dec (uppd 19 dec)
115 Riksläger flickor 1999 och senare i Göteborg 27-30 dec (uppd 19 dec)
Regionsläger öst, pojk o flick 96-98 Yxnerum 27-30 dec
Regionsläger öst, pojk o flick 99-02 Eskilstuna 27-30 dec
111 Julläger Team Framtid pojkar och riksläger 99-00 i Varberg 26-30 dec (uppd 16 dec)
118 Damseniorläger i Köping 26-30 dec (uppd 4 dec)
119 Herrjunior- och pojkkadettläger i Köping 26-30 dec (uppd 13 dec)


Uppdaterad: 2012-12-21 16:35
Skribent: Mats Hedin

 Czech Open, Olomouc

 27-31 augusti

 Herrsingel slutspel

 Herrsingel gruppspel

 Damsingel slutspel

 Damsingel gruppspel

 Herrdubbel slutspel

 Herrdubbel kvalomgångar

 Damdubbel slutspel

 Damdubbel kvalomgångar

 U21-singel herrar slutspel 





rch_Lankar

webbshop

 
  

 sponsorer    

 stiga 

 koping

 falkoping

 srb

 sporrong