Hoppa till sidans innehåll
Följ denna sida

Följ sidan "GULDMEDALJÖRER"

Fyll i namn och e-postadress nedan för att följa denna sida. Ett e-postmeddelande kommer då att skickas till dig när något nytt publiceras på sidan.
Printer Zoom in Zoom out

GULDMEDALJÖRER


Utmärkelsen – Svenska Curlingförbundets Guldmedalj
– har under åren 1931-2013 tilldelats:

Axel Robert Bildt Fjällgårdens CK 1931
Carl O. Rahm Åre CK 1931
Erik Åkerlund Stocksunds CK 1931
Helge Burman Fjällgårdens CK 1931
Karl Erik Wahlberg Stockholms CK 1934
Axel Indebetou Norrköpings CK 1934
Jonas Arnström Engelbrekts CK 1934
Johan Petter Åhlén Åre CK 1936
Ivan Sjöberg Norrköpings CK 1937
Hugo Tolléus Stockholms CK 1939
Emil Skiöld Norrköpings CK 1940
Dan Arfwidsson Norrköpings CK 1942
Paulus Källander Örebro CK 1942
Emil Henriques Fjällgårdens CK 1943
Ivan Dale  Kronprinsens CK 1943
Einar Eklund Stocksunds CK 1943
Dan Axel Nordenstedt Sundbybergs CK 1943
Johan Sande J:or Kronprinsens CK 1944
Helmer Gillner Linköpings CK 1944
Gustaf Svensson Fjällgårdens CK 1946
Edgar Bernton Stockholms CK 1946
Daniel Wulffcrona Stockholms CK   1946
Viktor Wetterström Amatörföreningens CK 1946
Fredrik Anell Örebro CK 1947
Herbert Kastengren Kronprinsens CK 1949
Sven Johnson Stallmästaregårdens CK 1950
Erling Bennetter Djursholms CK 1953
Richard Norlin Sundsvalls CK 1955
Gunnar Skiöld Norrköpings CK 1955
Sven Albinsson AIK 1958
Martin Fransson Linköpings CK 1960
David Stjernberg AIK 1960
Per Ödlund Amatörföreningens CK 1964
Olle Hallberg Östersunds CK 1965
Sven A. Eklund Fjällgårdens CK 1966
Totte Åkerlund Fjällgårdens CK 1966
Lennart Hemmingson Karlstads CK 1969
Rolf Arfwidsson Norrköpings CK 1970
Bo Möller Stocksunds CK 1977
Bojan Zachrisson Stocksunds CK 1980
George Gagner-Geeber  CK Kvasten, Sthlm 1981
Karl-Erik Bruneflod Sundsvalls CK 1982
Jane Rinse Stockholm (SCF:s kansli) 1985
Bengt Cederwall Frösö-Oden CK 1987
Axel Kamp Karlstads CK 1990
Birger Swahn Sundbybergs CK 1995
Lars Nordström Falu CC 1995
Erik Dahlin Karlstads CK 1996
Olle Nässén Östersunds CK 1998
Sven Sjöholm Carlskrona CC, Sydsveriges CF 1998
Kjell Karlsson Svegs CK 1999
Sven Skoog Svegs CK 1999
Bertil Timan Härnösands CK 1999
Marianne Lundquist Stockholms CF, Mälardalens CF 2000
Artur Lindgren Skellefteå CK 2001
Steen Skölfman Sundbybergs CK, Mälardalens CF 2001
Axel Norgren CK Skvadern, Sundsvall 2001
Arne Bolander CK Silverstenen, Sala 2002
Olle Larsson CK Silverstenen, Sala 2002
Lars Waern Helsingborgs CK, Sydsveriges CF 2002
Sten Tengwall Växjö CC 2004
Håkan Sundström Sundbybergs CK, SCF:s kansli 2007
Erik-Olov ”Ecko” Bergman Svegs CK 2008
Bertil Hübinette CK Granit-Gävle 2008
Per Näsman Djursholms CK, Mälardalens CF, SCF 2009
Åke Norberg Härnösands CK, SCF:s styrelse 2010
Stefan Hasselborg Sollefteå CK, förbundskapten 1998-2010
2010
Lars Mårtensson CK Skvadern 2011
Thorsten Palm Djursholms CK 2012
Leif Öhman Jönköpings CC,
SCF:s styrelse
2012
Paul Ahlgren Sundbybergs CK, SCF:s styrelse 2012
Helena Lingham SCF:s styrelse 2013
Uppdaterad: 2013-09-09 15:11
Skribent: SCF Styrelse

195pxl_facebook_2



195pxl_partners

partners_forbund_dec_2013

195pxl_partners_landslag

195pxl_partners_landslag_3

stada_sverige

banner_stada_sverige_195pxl

 

Postadress:
Svenska Curlingförbundet
Rinkebyvägen 6
182 36 Danderyd

Kontakt:
Tel: 08-683 30 15
E-post: This is a mailto link

Se all info