Hoppa till sidans innehåll

Värd 2012 - Bosö IF


Bosö IF är en studentidrottsförening för eleverna vid Bosön Idrottsfolkhögskola
Idrottsfolkhögskolan befinner sig i en miljö i världsklass, i alla fall när det kommer till såväl nationell som internationell idrott. Skolan är fokuserad på hur idrottsrörelsen är uppbyggd i dagens samhälle. Här läser eleverna idrottspsykologi, ledarskap, träningslära, humanbiologi, drama, presentationsteknik, utbildningsmetodik, teambuilding och projektledarutbildning för att nämna några kurser. Lärarna och pedagogerna är några av landets bästa när det gäller idrott och flera jobbar även med idrottsförbund och är kopplade till SISU Idrottsutbildarna.
Idrottsfolkhögskolan är uppbyggd enligt folkhögskolepedagogiken där mötet och lärande av andra står i centrum. Varje dag från 8.00-16.00 går eleverna i skolan och en hel del handlar om att kunna lära in teori för att sedan omsätta detta i praktiken. Bosöns elever tillhör ofta en förening, redan innan de börjar på skolan - antingen som aktiv eller som ledare. Bosö IF blir ett komplement till detta där elevernas gemenskap och aktiviteter tillsammans har fokus. Detta mynnar ut i en hel del idrottstävlingar och samverkansdagar som alla på skolan får chans att ta del av!  
Läs mer om Bosö IF på deras hemsida: Bosö IF Hemsida

Bosö IF är en studentidrottsförening för eleverna vid Bosöns Idrottsfolkhögskola. Miljön på skolområdet, som ligger i direkt anlutning till Bosöns elitidrottscentrum, präglas av elitidrott på allra högsta nivå. Många landslag förlägger tester och träningsläger på Bosön.

Skolan är fokuserad på hur idrottsrörelsen är uppbyggd i dagens samhälle. Här läser eleverna idrottspsykologi, ledarskap, träningslära, humanbiologi, drama, presentationsteknik, utbildningsmetodik, teambuilding och projektledarutbildning för att nämna några kurser. Lärarna och pedagogerna är några av landets bästa när det gäller idrott och flera jobbar även med idrottsförbund och är kopplade till SISU Idrottsutbildarna.


Idrottsfolkhögskolan är uppbyggd enligt folkhögskolepedagogiken där mötet och lärande av andra står i centrum. Varje dag från 8.00-16.00 går eleverna i skolan och en hel del handlar om att kunna lära in teori för att sedan omsätta detta i praktiken. Bosöns elever tillhör ofta en förening, redan innan de börjar på skolan - antingen som aktiv eller som ledare. Bosö IF blir ett komplement till detta där elevernas gemenskap och aktiviteter tillsammans har fokus. Detta mynnar ut i en hel del idrottstävlingar och samverkansdagar som alla på skolan får chans att ta del av!  Läs mer om Bosö IF på deras hemsida.

Uppdaterad: 2011-10-20 15:43
Skribent: Niclas Ström

Anslagstavla

facebook

logo_twitter_withbird_1000_allblue

Partners

 

logo arena 100

Varruset_12

DN_StockholmHalvmarathon

Bellmanstafetten

SpringCross

Lidingo_stad_4f