26-28 januari 2012, Idrottens Hus, Stockholm
Anna Larsson, gruppträningsansvarig på KTH-hallen i Stockholm, var en av deltagarna under Träningsansvarigutbildningen. Bakom utbildningen stod Korpen och SAIF (Sveriges Akademiska Idrottsförbund), i samarbete med The Academy.
”Före jul fick jag en inbjudan från SAIF till en utbildning för träningsansvariga. Jag kände direkt att det här var något för mig! Då utbildningen delvis finansierades av bidrag från Idrottslyftet - var det ett lätt beslut att ta. Jag visste att det skulle bli några riktigt tuffa utbildningsdagar, men jag såg ändå fram mot detta ända från anmälningsdagen.
Den 26 januari var det äntligen dags! Det första vi blev varse under de tre dagarna var att rollen som träningsansvarig är oerhört omfattande. Alla deltagare fick beskriva sina arbetsdagar, vilka visade sig vara både innehållsrika och väldigt lika: Schemaläggning, pass, massage, PT-pass, kostrådgivning, reception, hitta vikarier till pass, organisera möten och kurser. Skönt att veta att jag inte är ensam om hektiska dagar fyllda med väldigt varierande arbetsuppgifter!
Vår kursledare - höggravida Catrin Engström från The Academy - visade sig vara en oerhört kompetent föreläsare med en diger bakgrund. Jag tror vi alla fick ett väldigt positivt intryck av henne. Jag blev också imponerad av hennes sätt att styra upp utbildningsdagarna med över 20 deltagare som alla bubblade av frågor och synpunkter. Catrin driver ett eget företag numer och utbildar allt från träningsansvariga till chefer på stora företag. Hon har tidigare jobbat med Jesper Magnusson på Sports Club (numera SATS) och det var jättekul att höra hennes erfarenheter från den tiden.
Första dagen pratade vi mycket om mål och visioner. Catrin delade med sig av sina egna mål både gällande karriär och privatliv. Detta gav mig en tankeställare. Jag har inte funderat så mycket över detta med mål – speciellt inte av privat karaktär. På arbetet har vi mest övergripande mål för hela verksamheten. Denna insikt gav mig en spark i baken. Jag ska definitivt bli bättre på att sätta delmål och mål för mina egna ansvarsområden framöver!
Anna från Korpen skämde bort oss med fika och luncher i världsklass och det var riktigt kul att prata med de andra kursdeltagarna och byta erfarenheter under pauserna. Många av oss brottas med liknande problem på våra anläggningar och det är väldigt nyttigt att höra hur andra arbetar.
Vi fick göra många ovana övningar, bland annat i lyssningsteknik och coachning. Det senare kändes bra för min egen del, då jag har övat en hel del på detta sedan en kurs i MI (Motiverande Samtal) i SAIF:s regi. Det var skönt att känna att övning verkligen ger färdighet. Vi fick öva på att enbart lyssna på varandra, utan att ge feedback i form av prat eller kroppsspråk. Det är inte så lätt som det låter, men det gick bättre redan vid andra omgången.
Kursen innehöll också mer tekniska delar om vad man ska tänka på när man lägger. Vi fick lära oss hur man ger feedback och utvärderar instruktörer. Jag och många andra har utvärderandet som ett ständigt dåligt samvete och det var bra att få klara och tydliga riktlinjer för detta och en påminnelse om hur viktigt det är.
Jag fick med mig många bra idéer och mycket inspiration från dessa tre dagar. Några av dessa har jag redan kunnat omsätta i verkligheten. Jag har bokat in tid för utvärdering av alla instruktörer, jag har lagt upp en hemsida för våra instruktörer med nyttig information och så håller jag på att sätta samman en kundenkät. Det känns som en bra början och jag kommer definitivt att gå tillbaka till kursmaterialet med jämna mellanrum för att följa upp. Jag håller tummarna att det blir en del två av kursen till nästa år!”
Anna Larsson, KTH-hallen, Stockholm