Hoppa till sidans innehåll

Alla SOC-segrare 1954-2018


ARRANGÖRSORTER FÖR SOC
1954 (  1) Stockholm (5-7 december)
1955 (  2) Stockholm (4-7 december)
1957 (  3) Stockholm (29 november-1 december)
1958 (  4) Stockholm (30 november-2 december)
1959 (  5) Borås (6-8 december)
1960 (  6) Hälsingborg (27-29 november)
1961 (  7) Stockholm (25-28 november)
1962 (  8) Borås (24-27 november)
1963 (  9) Stockholm (30 november-3 december)
1965 (10) Stockholm (30 november-3 december)
1967 (11) Karlskrona (24-26 november)
1969 (12) Trollhättan (27-30 november)
1970 (13) Halmstad (26-29 november)
1971 (14) Göteborg (25-28 november)
1972 (15) Borås (24-26 november)
1973 (16) Malmö (30 november-2 december)
1974 (17) Karlshamn (28 november-1 december)
1975 (18) Kalmar (27-30 november)
1976 (19) Kristianstad (25-28 november)
1977 (20) Borlänge (24-27 november)
1978 (21) Norrköping (23-26 november)
1979 (22) Västerås (22-25 november)
1980 (23) Karlskrona (27-30 november)
1981 (24) Växjö (3-6 december)
1983 (25) Göteborg (1-4 december)
1985 (26) Landskrona (28 november-1 december)
1987 (27) Linköping (3-6 december)
1989 (28) Jönköping (7-10 december)
1991 (29) Sundsvall (28 november-1 december)
1993 (30) Karlskrona (24-28 november)
1994 (31) Norrköping (23-27 november)
1995 (32) Stockholm (29 november-3 december)
1996 (33) Borås (28 november-1 december)
1997 (34) Kalmar (27-30 november)
1998 (35) Sundsvall (26-29 november)
1999 (36) Karlskrona (17-21 november)
2000 (37) Umeå (22-26 november)
2001 (38) Skövde (21-25 november)
2003 (39) Malmö (19-23 november)
2005 (40) Göteborg (17-20 november)
2007 (41) Stockholm (14-18 november)
2011 (42) Stockholm (19-23 oktober)
2013 (43) Stockholm (27 november-1 december)
2014 (44) Stockholm (12-16 november)
2015 (45) Stockholm (11-15 november)
2016 (46) Stockholm (15-20 november)
2017 (47) Stockholm (13-19 november)
2018 (48) Stockholm (29 oktober-4 november)
2019 (49) Stockholm (1-6 oktober)

HERRSINGEL
1954
Zarko Dolinar, Jugoslavien (Tage Flisberg)
1955
Kalman Szepesi, Ungern (Elemer Gyetvai, Ungern)
1957 Zoltan Berczik, Ungern (Ivan Andreadis, Tjeckoslovakien).
1958 Vojislav Markovic, Jugoslavien (Zoltan Berczik, Ungern)
1959 Chuang Tse-tung, Kina (Ladislav Stipek, Tjeckoslovakien)
1960 Yang Jui-hua, Kina (Chou Lan-sun, Kina)
1961 Peter Rozsas, Ungern (Zoltan Berczik, Ungern)
1962 Vojislav Markovic, Jugoslavien (Edvard Vecko, Jugoslavien)
1963 Hans Alsér (Istvan Korpa, Jugoslavien)
1965 Wang Chia-sheng, Kina (Yu Yi-tse, Kina)
1967 Stefan Kollarowitz, Tjeckoslovakien (Vladimir Miko, Tjeckosl)
1969 Tibor Klampar, Ungern (Kjell Johansson)
1970 Hans Alsér (Stellan Bengtsson)
1971 Kjell Johansson (Tiao Wen-yuan, Kina)
1972 Kjell Johansson (Yu Yi-tse, Kina)
1973 Dragutin Surbek, Jugoslavien (Gabor Gergely, Ungern)
1974 Dragutin Surbek, Jugoslavien (Anton Stipancic, Jugoslavien)
1975 Stellan Bengtsson (Kjell Johansson)
1976 Kuo Yao-hua, Kina (Jacques Secretin, Frankrike)
1977 Lu Chi-wei, Kina (Lu Yuan-sheng, Kina)
1978 Li Chen-shih, Kina (Huang Liang, Kina)
1979 Stellan Bengtsson (Xie Saike, Kina)
1980 Ulf Carlsson (Guo Yuehua, Kina)
1981 Jing Jialiang, Kina (Dragutin Surbek, Jugoslavien)
1983 Jan-Ove Waldner (Xie Saike, Kina)
1985 Andrzej Grubba, Polen (Erik Lindh)
1987 Chen Zhibin, Kina (Erik Lindh)

1989 Li Gun Sang, Nordkorea-Yoo Nam Kyu, Sydkorea
         21-15, 21-14, 21-23, 21-10
1991 Mikael Appelgren-Jean-Michel Saive, Belgien
         11-21, 15-21, 21-19, 21-18, 21-18
1993 Andrzej Grubba, Polen-Chen Xinhua, England
         15-21, 21-18, 21-12, 19-21, 21-18
1994 Ding Song, Kina-Zoran Primorac, Kroatien
         21-14, 23-21, 19-21, 21-7
1995 Vladimir Samsonov, Vitryssland-Jan-Ove Waldner
         21-17, 23-21, 15-21, 21-18
1996 Jörgen Persson-Thomas von Scheele
         21-13, 21-17, 21-16
1997 Vladimir Samsonov, Vitryssland-Yan Sen, Kina
         25-23, 19-21, 21-15, 21-13
1998 Damien Eloi, Frankrike-Jörgen Persson
         21-17, 21-12, 15-21,12-21, 21-19
1999 Wang Liqin, Kina-Kong Linghui, Kina
         21-14, 21-15, 21-13
2000 Liu Guozheng, Kina-Seiko Iseki, Japan
         21-12, 21-18, 21-13
2001 Wang Liqin, Kina-Yoo Seung Min, Sydkorea
         8-11, 7-11, 11-7, 11-4, 16-14, 11-6
2003 Wang Liqin, Kina-Chen Qi, Kina
         5-11, 9-11, 11-3, 11-6, 12-10, 11-7
2005 Timo Boll, Tyskland-Jean-Michel Saive, Belgien
         8-11, 11-7, 11-7, 10-12, 11-6, 13-11
2007 Wang Hao, Kina-Ma Long, Kina
         2-11, 11-9, 11-6, 12-10, 11-8
2011 Ma Long, Kina-Wang Hao, Kina
         11-7, 14-12, 11-8, 11-7
2013 Yan An, Kina-Fan Zhendong, Kina
         12–10, 13–11, 8–11, 11–5, 9–11, 11–6
2014 Fan Zhendong, Kina-Fang Bo, Kina
         14–12, 18–16, 6–11, 5–11, 11–8, 11–5
2015 Fan Zhendong, Kina-Xu Xin, Kina
        
1–11, 12–10, 7–11, 11–5, 11–6, 11–9
2016 Yuya Oshima, Japan-Mattias Karlsson
         11–8, 7–11, 11–8, 7–11, 11–8, 13–11
2017 Xu Xin, Kina-Fan Zhendong, Kina
         6–11, 11–7, 11–9, 11–6, 11–2
2018 Fan Zhendong, Kina-Xu Xin, Kina
         11–7, 14–12, 13–11, 9–11, 11–9

DAMSINGEL
1954 Angelica Rozeanu, Rumänien (Rosalind Rowe, England)
1955
Angelica Rozeanu, Rumänien (Ann Haydon, England)
1957 Ann Haydon, England (Agnes Simon, Sverige)
1958 Agnes Simon, Holland (Diane Rowe, England)
1959 Eva Koczian, Ungern (Agnes Simon, Holland)
1960 Agnes Simon, Västtyskland (Ma Kuang Hung, Kina)
1961 Agnes Simon, Västtyskland (Diane Rowe, England)
1962 Eva Koczian-Földy, Ungern (Agnes Simon, Västtyskland)
1963 Eva Koczian-Földy, Ungern (Diane Rowe, England)
1965 Li Ho-nan, Kina (Hu Yu-lan, Kina)
1967 Zoja Rudnova, Sovjet (Maria Alexandru, Rumänien)
1969 Agnes Simon, Västtyskland (Diane Schöler, Västtyskland)
1970 Cheng Min-chih, Kina (Lin Hui-ching, Kina)
1971 Birgitta Rådberg (Chen Huai-ying, Kina)
1972 Ailesa Lee, Sydkorea (Hyun Sook Chung, Sydkorea)
1973 Yu Chin-chia, Kina (Liu Hsin-yen, Kina)
1974 Huang Hse-ping, Kina (Chang Li, Kina)
1975 Liu Hsiu-yen, Kina (Chang Te-ying, Kina)
1976 Pak Yung Sun, Nordkorea (Chu Hsiang-yung, Kina)
1977 Yang Ying, Kina (Tsao Yen-hua, Kina)
1978 Tong Ling, Kina (Ke Hsin-ai, Kina)
1979 Ann-Christine Hellman (Liu Yang, Kina)
1980 Cao Yanhua, Kina (Zhang Deying, Kina)
1981 Chen Lili, Kina (Dai Lili, Kina)
1983 Dai Lili, Kina (Tong Ling, Kina)
1985 He Zhili, Kina (Chen Zihe, Kina)
1987 Cho Jung Hui, Nordkorea (Chen Jing, Kina)
1989 Chen Jing, Kina (Qiao Hong, Kina)
1991 Deng Yaping, Kina (Gao Jun, Kina)
1993 Csilla Batorfi, Ungern (Wang Chen, Kina)
1994 Wang Nan, Kina (Yang Ying, Kina)
1995 Chen Jing, Taiwan (Chire Koyama, Japan – före detta He Zhili, Kina)

1996 Deng Yaping, Kina-Yang Ying, Kina
         21-13, 19-21, 21-15, 21-12
1997 Wang Hui, Kina-Cheng Hongxia, Kina
         17-21, 21-17, 21-7, 21-7
1998 Qianhong Gotsch, Tyskland-Sun Jin, Kina
         22-20, 21-15, 21-19
1999 Sun Jin, Kina-Yang Ying, Kina
         21-23, 21-19, 21-15, 12-21, 21-17
2000 Zhang Yining, Kina-Yoshie Takada, Japan
         22-20, 17-21, 21-11, 21-15
2001 Guo Yan, Kina-Tamara Boros, Kroatien
         12-10, 7-11, 6-11, 9-11, 11-6, 11-9, 11-7
2003 Zhang Yining, Kina-Song Ah Sim, Hongkong
         11-4, 11-1, 11-7, 9-11, 7-11, 11-4
2005 Cao Zhen, Kina-Tie Yana, Hongkong
        11-7, 11-5, 6-11, 8-11, 11-7, 11-8
2007 Li Xiaoxia, Kina-Guo Yan, Kina
        14-12, 11-9, 11-6, 11-7
2011 Guo Yan, Kina-Liu Shiwen, Kina
        11-4, 11-6, 11-6, 11-4
2013 Chen Meng, Kina-Li Xiaodan, Kina
        11–9, 11–9, 7–11, 11–7, 8–11, 11–3
2014 Zhu Yuling, Kina-Liu Shiwen, Kina
        11–3, 11–4, 11–8, 11–7
2015 Mu Zi, Kina-Zhu Yuling, Kina
        11–8, 9–11, 11–9, 11–8, 4–11, 5–11, 11–3
2016 Kasumi Ishikawa, Japan-Melek Hu, Turkiet
        12–10, 11–4, 11–6, 11–13, 11–5
2017 Chen Xingtong, Kina-Ding Ning, Kina
        11–9, 15–13, 10–12, 11–6, 6–11, 6–11, 11–9
2018 Mima Ito, Japan-Zhu Yuling, Kina
        11–3, 11–3, 11–5, 11–8

HERRDUBBEL
1989
Jean-Philippe Gatien, Frankrike/Andrzej Grubba, Polen
         -Mikael Appelgren/Jan-Ove Waldner
1991 Steffen Fetzner/Jörg Rosskopf, Tyskland
         -Trinko Keen, Holland/Ferederic Sonnet, Belgien 21-6, 1?-21, 21-13
1993 Lin Zhigang/Liu Guoliang, Kina
         -Steffen Fetzner/Jörg Rosskopf, Tyskland 21-19, 19-21, 21-7
1996 Ma Wenge/Wang Tao, Kina
         -Feng Zhe/Lin Zhigang, Kina 21-19, 21-16
1997 Lucjan Blaszczyk/Tomasz Krzeszewski, Polen
         -Wang Liqin/Yan Sen, Kina 21-10, 21-19
1998 Ma Lin/Qin Zhijuan, Kina
         -Jan-Ove Waldner/Jörgen Persson, Sverig 21-13, 21-15
1999 Jean-Philippe Gatien/Patrick Chila, Frankrike
         -Liu Guozheng/Tan Ruiwu, Kina 23-21, 19-21, 21-14
2000 Ma Lin/Liu Guozheng, Kina
         -Seiko Iseki/Toshio Tasaki, Japan 21-5, 21-11
2001 Wang Liqin/Yan Sen, Kina
         -Cheung Yuk/Leung Chu Yan, Hongkong 11-4, 15-13, 8-11, 11-8, 10-12, 11-8
2003 Ma Lin/Wang Hao, Kina
        -Liu Guozheng/Chen Qi, Kina 11-5, 13-11, 11-7, 11-7
2005 Oh Sang Eun/Lee Jung Woo, Sydkorea
         –Lucjan Blaszczyk/Wang Zeng Yi, Polen 11-7, 11-9, 11-8, 7-11, 11-3
2007 Ma Long/Wang Hao, Kina
         -Gao Ning/Yang Zi, Singapore 11-2, 9-11, 11-8, 11-4, 12-14, 9-11, 11-9
2011 Wang Liqin/Yan An, Kina
         -Jiang Tianyi/Tang Peng, Hongkong 13-11, 9-11, 8-11, 11-13, 11-4, 11-8, 11-3
2013 Jens Lundquist/Xu Xin, Sverige/Kina
         -Pär Gerell/Yan An, Sverige/Kina 11–1, 10–12, 12–10, 11–9
2014 Wang Hao/Yan An, Kina
         -Fan Zhendong/Xu Xin, Kina 11–3, 4–11, 11–5, 9–11, 11–6
2015 Fang Bo/Xu Xin, Kina
         -Fan Zhendong/Zhang Jike. Kina 13–11, 11–9, 7–11, 11–8
2016 Hugo Calderano/Gustavo Tsuboi, Brasilien
         -Antoine Hachard/Stephane Ouaiche, Frankrike 12–10, 12–10, 11–7
2017 Fan Zhendong/Xu Xin, Kina
         -Ho Kwan Kit/Wong Chun Ting, Hongkong 6–11, 11–5, 11–6, 11–8
2018 Liao Cheng-Ting/Lin Yun-Ju, Taiwan
         -Mattias Falck/Kristian Karlsson 10–12, 11–8, 11–8, 6–11, 13–11


DAMDUBBEL
1989
Li Bun Hui/Yu Sun Bok, Nordkorea
         -Deng Yaping/Qiao Hong, Kina
1991 Deng Yaping/Qiao Hong, Kina
         -Hong Cha Ok/Hyun Jung Hwa, Sydkorea 15-21, 21-6, 22-20
1993 Li Ju/Wu Na, Kina
         -Kim Boon Sik/Park Hae, Sydkorea 21-19, 21-17
1996 Deng Yaping/Yang Ying, Kina
         -Lin Ling/Xie Jing, Kina 21-11, 21-13
1997 Kim Moo Kyo/Park Hae Jung, Sydkorea
         -Lee Eun Sil/Ryu Ji Hye, Sydkorea 21-19, 19-21, 21-15
1998 Sun Jin/Lin Ling, Kina 
         -Zhang Yingying/Li Qiumei, Kina 21-13, 21-16
1999 Sun Jin/Yang Ying, Kina
        -Zhang Yining/Zhang Yingying, Kina 21-16, 23-21
2000 Yang Bai/Niu Jianfeng, Kina 
         -Li Jiawei/Jing Jun Hong, Singapore 21-10, 21-14
2001 Yang Ying/Bai Yang, Kina
         -Jiang Huajun/Guo Yan, Kina 11-9, 14-12, 7-11, 11-6, 11-8
2003 Niu Jianfeng/Guo Yue, Kina
         -Zhang Yining/Wang Nan, Kina 11-8, 7-11, 4-11, 9-11, 11-9, 11-4, 11-7
2005 Tie Yana/Zhang Rui, Hongkong
         -Lin Ling/Song Ah Sim, Hongkong 11-6, 11-7, 11-6, 9-11, 8-11, 11-4
2007 Kim Kyung Ah/Park Mi Young, Sydkorea
         -Haruna Fukuoka/Sayaka Hirano, Japan 8-11, 7-11, 11-5, 11-9, 11-5, 8-11, 11-8
2011 Guo Yan/Guo Yue, Kina
         -Hiroko Fujii/Misako Wakamiya, Japan 11-7, 11-9, 11-4, 14-16, 11-4
2013 Li Xiaodan/Mu Zi, Kina
         -Hsu Hui-Tsun/Lee I-Chen, Taiwan 11–4, 11–3, 11–4
2014 Liu Shiwen/Zhu Yuling, Kina
         -Hu Limei/Wu Yang, Kina 11–3, 12–10, 12–10
2015 Chen Meng/Mu Zi, Kina
         -Lin Ye/Zhou Yihan, Singapore 11–7, 11–9, 11–5
2016 Cheng I-Ching/Lee I-Chen, Taiwan
         -Jeon Jihee/Yang Haeun, Sydkorea 9–11, 11–8, 11–13, 11–5, 11–7
2017 Hina Hayata/Mima Ito, Japan
         -Chen Meng/Zhu Yuling, Kina 11–8, 1–11, 11–9, 11–9
2018 ?

Uppdaterad: 01 NOV 2016 20:58 Skribent: Örjan Westberg

Liverapportering

pingiskanalen



Evenemang

Dataranking

Länkar

Webbshop



stiga

RIG

koping

Hello Sweden

Sports heart

SRB

sporrong

 Allt i transport

Framåt för fler i rörelse

Postadress:
Svenska Bordtennisförbundet
Köping Arena
731 85 Köping

Besöksadress:
Badvägen 4
731 85 Köping

Kontakt:
Tel: 0856278120
E-post: This is a mailto link

Se all info