Hoppa till sidans innehåll

Svenska Mästare, landsväg tempo


Herrar
Herrseniorer Tempo 10 km
1909: Hjalmar Levin, VIF Diana, Eskilstuna
1910: Gustav Ericsson, Upsala CK
1911: A W Persson, SK Iter, Stockholm
1912: A W Persson, SK Iter, Stockholm
1913: A W Persson, Upsala CK
1914: Inget mästerskap arrangerades på denna distans
1915: Harry Stenquist, CK Uni, Uppsala
1916: John Gustavsson, Södertälje SK
1917: Inget mästerskap arrangerades på denna distans
1918: Ragnar Malm, IF Thor, Uppsala
1919: A W Persson, Upsala CK
1920: Harry Stenquist, CK Uni, Uppsala
1921: Arthur Bjurberg, IF Thor, Uppsala
1922: Arthur Bjurberg, Hammarby IF, Stockholm
1923: Arthur Bjurberg, Nicolai IK, Stockholm
1924: Inget mästerskap arrangerades på denna distans
1925: Arthur Bjurberg, SK Iter, Stockholm
1926: Karl Lundberger, Hammarby IF, Stockholm
1927: Karl Lundberger, Hammarby IF, Stockholm
1928: Folke Nilsson, SK Fyrishof, Uppsala
1929: Nils Holmqvist, CK Falken, Stockholm
1930: Sven Thor, SK Fyrishof, Uppsala
1931: Sven Thor, SK Fyrishof, Uppsala
1932: Sven Thor, SK Fyrishof, Uppsala
1933: Gustaf Svensson, IFK Enskede, Stockholm
Lagtävling 10 km
1909: Inget lagmästerskap arrangerades på denna distans
1910: Inget lagmästerskap arrangerades på denna distans
1911: Inget lagmästerskap arrangerades på denna distans
1912: IFK Örebro (Karl Landsberg, Harry Stenquist, Titus Johansson)
1913: VIF Diana, Eskilstuna (Arvid Pettersson, Ragnar Malm, Alex Ekström)
1914: Inget lagmästerskap arrangerades på denna distans
1915: CK Uni, Uppsala (Harry Stenquist, Ragnar Andersson, Emil Eriksson)
1916: CK Uni, Uppsala (Sigge Lundberg, Alvar Forslund, Leander Lundquist)
1917: Inget lagmästerskap arrangerades på denna distans
1918: IF Thor, Uppsala (Ragnar Malm, Sigge Lundberg, Erik Bjurberg)
1919: IF Thor, Uppsala (Erik Bjurberg, Sigge Lundberg, Ragnar Malm)
1920: IF Thor, Uppsala (Arthur Bjurberg, Sigge Lundberg, Ragnar Malm)
1921: Katrineholms SK (G Lindén, Olle Lidén, G Svärd)
1922: Hammarby IF (Arthur Bjurberg, Hjalmar Bjurberg, Erik Bjurberg)
1923: Nicolai IK, Stockholm (Arthur Bjurberg, Hjalmar Bjurberg, Erik Bjurberg)
1924: Inget lagmästerskap arrangerades på denna distans
1925: SK Iter, Stockholm (Artur Bjurberg, Erik Bjurberg, Hjalmar Bjurberg)
1926: IF Thor, Uppsala (Gösta Carlsson, Nils Velin, Folke Nilsson)
1927: IF Thor, Uppsala (Gösta Carlsson, Folke Nilsson, Nils Velin)
1928: SK Fyrishof, Uppsala (Folke Nilsson, Gösta Carlsson, Erik Jansson)
1929: SK Fyrishof, Uppsala (Folke Nilsson, Sven Nilsson, Erik Jansson)
1930: SK Fyrishof, Uppsala (Sven Thor, Rolf Carlberg, Nils Velin)
1931: SK Fyrishof, Uppsala (Sven Thor, Folke Nilsson, Erik Jansson)
1932: SK Fyrishof, Uppsala (Sven Thor, Gösta Björklund, Gösta Carlsson)
1933: IFK Enskede, Stockholm (Gustaf Svensson, Bernhard Britz, Erik Larsson)

Herrseniorer Tempo 50 km
1934: Gustaf Svensson, IFK Enskede, Stockholm
1935: Berndt Carlsson, Hammarby IF, Stockholm
1936: Berndt Carlsson, Hammarby IF, Stockholm
1937: Sven Johansson, Hammarby IF, Stockholm
1938: Sven Johansson, Hammarby IF, Stockholm
1939: Åke Seyffarth, Sofia CK, Stockholm
1940: Åke Seyffarth, Hammarby IF, Stockholm
1941: Sven Johansson, Hammarby IF, Stockholm
1942: Arvid Adamsson, Göteborgs CA
1943: Åke Seyffarth, Sofia CK, Stockholm
1944: Harald Janemar, Upsala CK
1945: Harry Snell, IK Ymer, Borås
1946: Åke Olivestedt, Fredrikshofs IF, Stockholm
1947: Sven Johansson, Hammarby IF, Stockholm
1948: Arvid Adamsson, Göteborgs CA
1949: Allan Carlsson, Norrköpings CK
1950: Sven Johansson, CK Crescent, Stockholm
1951: Stig Mårtensson, Fredrikshofs IF, Stockholm
1952: Stig Mårtensson, Fredrikshofs IF, Stockholm
1953: Martin Sjökvist, Mölndals CK
1954: Lars Nordvall, CK Hymer, Linköping
1955: Lars Nordvall, CK Hymer, Linköping
1956: Herbert Dahlbom, IFK Kristianstad
1957: Herbert Dahlbom, IFK Kristianstad
1958: Herbert Dahlbom, IFK Kristianstad
1959: Sune Hansson, CK Kedjan, Hyltebruk
1960: Herbert Dahlbom, Djurgårdens IF, Stockholm
1961: Herbert Dahlbom, Djurgårdens IF, Stockholm
1962: Gösta Pettersson, Vårgårda CK
1963: Gösta Pettersson, Vårgårda CK
1964: Gösta Pettersson, Vårgårda CK
1965: Sture Pettersson, Vårgårda CK
1966: Gösta Pettersson, Vårgårda CK
1967: Gösta Pettersson, Vårgårda CK
1968: Tomas Pettersson, Vårgårda CK
1969: Gösta Pettersson, Vårgårda CK
1970: Curt Söderlund, CK Falken, Stockholm
1971: Sten Andersson, Landskrona CK
1972: Sten Andersson, Landskrona CK
1973: Sten Andersson, Landskrona CK
1974: Tord Filipsson, Skoghalls CK
1975: Tord Filipsson, Skoghalls CK
1976: Tord Filipsson, Skoghalls CK
1977: Tord Filipsson, Skoghalls CK
1978: Bengt Asplund, Örebrocyklisterna
1979: Tommy Prim, IF Saab, Linköping
1980: Bengt Asplund, Örebrocyklisterna
1981: Bengt Asplund, Örebrocyklisterna
1982: Bengt Asplund, Kumla CK
1983: Håkan Larsson, Södertälje CK
1984: Bengt Asplund, Härnösands CK
1985: Magnus Knutsson, Örebrocyklisterna
1986: Anders Jarl, Motala AIF
1987: Björn Johansson, Alingsås CK
1988: Jan Karlsson, Falköpings CK
1989: Jan Karlsson, Falköpings CK
1990: Lars Wahlqvist, Motala AIF
1991: Lars Wahlqvist, Nordbankens CK, Stockholm
1992: Michael Andersson, Spårvägen CF, Stockholm
1993: Michael Andersson, Team Isostar CK, Västerås
1994: Magnus Åström, Skellefteå AIK
1995: Jan Karlsson, Falköpings CK
1996: Michael Andersson, Team Wirsbo CK, Västerås
1997: Michael Andersson, Team Wirsbo CK, Västerås
1998: Michael Andersson, Team Wirsbo CK, Västerås

Herrseniorer Tempo 40-50 km
1999: Michael Andersson, Team Wirsbo CK, Västerås
2000: Michael Andersson, CK Bure, Halmstad
2001: Jonas Olsson, Team Crescent CK, Varberg
2002: Jonas Olsson, Team Crescent CK, Varberg
2003: Magnus Bäckstedt, Kopparbergs CK
2004: Thomas Lövkvist, Ringmurens CK
2005: Viktor Renäng, CK Cykelcity.se
2006: Gustav Larsson, Skoghalls CK-Hammarö
2007: Gustav Larsson, Skoghalls CK-Hammarö
2008: Fredrik Ericsson, Team Cykelcity
2009: Alexander Wetterhall, IK Hakarpspojkarna
2010: Gustav Larsson, Skoghalls CK - Hammarö
2011: Gustav Larsson, Skoghalls CK - Hammarö
2012: Gustav Larsson, Skoghalls CK - Hammarö
2013: Gustav Larsson, Skoghalls CK - Hammarö


Lagtävling Tempo 50 km
1934:  IFK Enskede, Stockholm (Gustaf Svensson, Bror Jansson, Erik Törnblom)
1935: Hammarby IF, Stockholm (Berndt Carlsson, Ingvar Ericsson, Sven Höglund)
1936: Hammarby IF, Stockholm (Berndt Carlsson, Arne Berg, Sven Höglund)
1937: Hammarby IF, Stockholm (Sven Johansson, Berndt Carlsson, Nils Andersson)
1938: Hammarby IF, Stockholm (Sven Johansson, Berndt Carlsson Ingvar Ericsson)
1939: Fredrikshofs IF, Stockholm (Karl Erik Söderström, Elis Nyberg, Karl Erik Nilsson)
1940: Hammarby IF, Stockholm (Åke Seyffarth, Sven Johansson, Algot Jonsson)
1941: Hammarby IF, Stockholm (Sven Johansson, Åke Seyffarth Nils Andersson)
1942: Fredrikshofs IF, Stockholm (Sigge Hellberg, Karl Erik Söderström, Sune Söderström)
1943: Fredrikshofs IF, Stockholm (Karl Erik Söderström, Sigge Hellberg, Fritz Bågendahl)
1944: Hammarby IF, Stockholm (Evert Widewall, Sven Johansson, Nils Andersson
1945: Upsala CK (Harald Janemar, Bengt Janemar, Arne Gozzi)
1946: Fredrikshofs IF, Stockholm (Åke Olivestedt, Olle Wickholm, Sigge Hellberg)
1947: SK Fyrishof, Uppsala (Ingvar Annerstig, Rolf Bernheim, Rune Hammarström)
1948: Göteborgs CA (Arvid Adamson, Folke Johnsson, Anders Andersson)
1949: Sandvikens CK (Alex Lindgren, Olle Wickholm, Gunnar Lindgren)
1950: Djursholms IF (Olle Wänlund, Gunnar Lindgren, Rolf Bernheim)
1951: Fredrikshofs IF, Stockholm (Stig Mårtensson, Olle Wickholm, Bengt Fröbom)
1952: Bollnäs CK (Evert Lindgren, Yngve Lundh, Erik Kvick)
1953: Örebro VK (Karl-Magnus Åmell, Sven Johansson, Karl-Henry Jönsson)
1954: CK Wano, Varberg (Gunnar Lindgren, Thure Bengtsson, Rune Nilsson)
1955: Fredrikshofs IF, Stockholm (Stig Mårtensson, Erik Grudd, Karl Erik Ohlin)
1956: Fredrikshofs IF, Stockholm (Stig Mårtensson, Erik Grudd, L Carlsson)
1957: CK Wano, Varberg (Rune Nilsson, Gunnar Lindgren, Clarence Carlsson)
1958: CK Wano, Varberg (Gunnar Lindgren, Rune Nilsson, Knut Karlsson)
1959: CK Wano, Varberg (Gunnar Lindgren, Rune Nilsson, Knut Karlsson)
1960: Djurgårdens IF, Stockholm (Herbert Dahlbom, Oswald Johansson, Gunnar Göransson)
1961: Djurgårdens IF, Stockholm (Herbert Dahlbom, Oswald Johansson, Gunnar Göransson)
1962: Upsala CK (Paul Munther, Owe Adamson, Gösta Rödén)
1963: Vårgårda CK (Gösta Pettersson, Sture Pettersson, Erik Pettersson)
1964: Vårgårda CK (Gösta Pettersson, Sture Pettersson, Erik Pettersson)
1965: Vårgårda CK (Sture Pettersson, Jan-Åke Ek, Erik Pettersson)
1966: Vårgårda CK (Gösta Pettersson, Tomas Pettersson, Erik Pettersson)
1967: Vårgårda CK (Gösta Pettersson, Erik Pettersson, Tomas Pettersson)
1968: Vårgårda CK (Tomas Pettersson, Jan-Åke Ek, Erik Pettersson)
1969: Vårgårda CK (Gösta Pettersson, Tomas Pettersson, Jan-Åke Ek)
1970: CK Falken, Stockholm (Curt Söderlund, Jupp Ripfel, Tony Svensson)
1971: Kinds CK (Tomas Gustafsson, Jan-Ola Ek, Inge Henningsson)
1972: Skogshalls CK (Tord Filipsson, Hardy Görgenssen, Hans-Uno Engström)
1973: Kinds CK (Tomas Gustafsson, Bengt Pettersson, Stefan Svensson)
1974: Kumla CA (Hans-Råger Bergström, Leif Lundström, Ronnie Carlsson)
1975: Falu CK (Christer Lönnerby, Roine Grönlund, Claes Svensson)
1976: CK Wano, Varberg (Kent Glittmark, Tommy Prim, Bengt Nilsson)
1977: IF Saab, Linköping (Alf Segersäll, Mats Gustavsson, Claes Göransson)
1978: IF Saab, Linköping (Tommy Prim, Claes Göransson, Mats Mikiver)
1979: IF Saab, Linköping (Tommy Prim, Alf Segersäll, Claes Göransson)
1980: K Ymer, Borås (Håkan Karlsson, Peter Jonson, Mats Gustafsson)
1981: Örebrocyklisterna (Anders Adamson, Kristian Allberg, Bengt Asplund)
1982: Kumla CA (Bengt Asplund, Thomas Eriksson, Kjell Hedman)
1983: Kumla CA (Bengt Asplund, Thomas Eriksson, Kjell Hedman)
1984: Örebrocyklisterna (Magnus Knutsson, Stefan Brykt, Kjell Nilsson)
1985: Motala AIF (Anders Jarl, Lars Wahlqvist, Allen Andersson)
1986: Motala AIF (Anders Jarl, Magnus Knutsson, Lars Wahlqvist)
1987: PKbankens CK, Stockholm (Magnus Knutsson, Roul Fahlin, Michel Lafis)
1988: PKbankens CK, Stockholm (Allen Andersson, Anders Jarl, Roul Fahlin)
1989: Motala AIF (Johan Fagrell, Lars Wahlqvist, Mikael Ohlsson)
1990: Motala AIF (Lars Wahlqvist, Johan Fagrell, Mikael Ohlsson)
1991: Nordbanken CK, Stockholm (Lars Wahlqvist, Magnus Knutsson, Björn Johansson)
1992: Falköpings CK (Jan Karlsson, Glenn Magnusson, Stefan Halleröd)
1993: Team Isostar CK, Västerås (Michael Andersson, Nicklas Axelsson, Martin Rittsel)
1994: Team Isostar CK, Västerås (Michael Andersson, Pasi Hokkanen, Martin Rittsel)
1995: Motala AIF (Johan Fagrell, Allen Andersson, Lars Wahlqvist)
1996: Team Wirsbo CK, Västerås (Michael Andersson, Martin Rittsel, Johan Fredriksson)
1997: Team Wirsbo CK, Västerås (Michael Andersson, Martin Rittsel, Johan Fredriksson)
1998: Team Wirsbo CK, Västerås (Michael Andersson, Martin Rittsel, Marcus Ljungqvist)

Lagtävling Tempo 40-50 km
1999: Team Wirsbo CK, Västerås (Michael Andersson, Marcus Ljungqvist, John Nilsson)
2000: Team Crescent CK, Varberg (Petter Renäng, Tobias Lergård, Stefan Adamsson)
2001: Team Crescent CK, Vaberg (Jonas Olsson, Gustav Larsson, Tobias Lergård)
2002: Team Crescent CK, Varberg (Jonas Olsson, Gustav Larsson, Tobias Lergård)
2003: Team Bianchi Scandinavia (Jonas Olsson, Thomas Lövkvist, Petter Renäng)
2004: Team Mälarenergi CK (Fredrik Johansson, Dennis Persson, Lucas Persson)
2005: CK Cykelcity.se (Viktor Renäng, Johan Lindgren, Marcus Juneholt)
2006: CK Cykelcity.se (Thomas Lövkvist, Anton Hulth, Marcus Juneholt)
2007: CK Cykelcity.se (Petter Renäng, Thomas Lövkvist, Viktor Renäng)
2008: Team Cykelcity (Fredrik Ericsson, Thomas Lövkvist, Johan Lindgren)
2009: Team Capinordic-Cyclecomponents.com CK (Fredrik Ericsson, Christofer Stevenson, Lucas Persson)
2010: Borås CA (Björn Andersson, Christofer Stevenson, Joakim Åleheim)
2011: CK Cykelcity.se (Sebastian Balck, Jimmy Rönn, Fredrik Ericsson)
2012: CK C4 (Alexander Gingsjö, Joakim Åleheim, Jakob Södergrann)
2013: Falköpings CK (Joakim Åleheim, Marcus Fåglum-Karlsson, Jesper Johansson)

Herrseniorer Tempo 100 km
1909: Hjalmar Levin, VIF Diana, Eskilstuna
1910: Hjalmar Levin, VIF Diana, Eskilstuna
1911: Eric Friborg, Hammarby IF, Stockholm
1912: Ragnar Malm, Söderbrunns IS, Stockholm
1913: A W Persson, Upsala CK
1914: Inget mästerskap arrangerades på denna distans
1915: Harry Stenquist, CK Uni, Uppsala
1916: Sigge Lundberg, CK Uni, Uppsala
1917: Ragnar Malm, VIF Diana, Eskilstuna
1918: Ragnar Andersson, CK Uni, Uppsala
1919: A W Persson, Upsala CK
1920: Ragnar Malm, IF Thor, Uppsala
1921: Ragnar Malm, IF Thor, Uppsala
1922: Ragnar Malm, IF Thor, Uppsala
1923: Carl Frimodig, Kungsörs SK
1924: Erik Bohlin, Upsala CK
1925: Georg Johnsson, IFK Enskede, Stockholm
1926: Gösta Carlsson, IF Thor, Uppsala
1927: Gösta Carlsson, IF Thor, Uppsala
1928: Gösta Carlsson, SK Fyrishof, Uppsala
1929: Folke Nilsson, SK Fyrishof, Uppsala
1930: Bernhard Britz, SK Fyrishof, Uppsala
1931: Arne Berg, Hammarby IF, Stockholm
1932: Gösta Björklund, SK Fyrishof, Uppsala
1933: Bernhard Britz, IFK Enskede, Stockholm

Lagtävling 100 km
1909: Inget lagmästerskap arrangerades på denna distans
1910:  Inget lagmästerskap arrangerades på denna distans
1911: Inget lagmästerskap arrangerades på denna distans
1912: IFK Örebro (Harry Stenquist, Karl Landsberg, Titus Johansson)
1913: IFK Örebro (Harry Stenquist, Karl Landsberg, Titus Johansson)
1914: Inget lagmästerskap arrangerades på denna distans
1915: CK Uni, Uppsala (Harry Stenquist, Ragnar Andersson, Sigge Lundberg)
1916: CK Uni, Uppsala (Sigge Lundberg, Leander Lundquist, Eskil Åkerlund)
1917: CK Uni, Uppsala (Leander Lundquist, Gunnar Lindholm, Emil Eriksson)
1918: Södertälje SK (John Gustafsson, Hilding Andersson, Adolf Scott)
1919: Upsala CK (A W Persson, Carl Ohlsson, Robert Carlsson)
1920: IF Thor, Uppsala (Ragnar Malm, Sigge Lundberg, Erik Bjurberg)
1921: Södertälje SK (Adolf Scott, John Gustafsson, Hugo Karlsson)
1922: Hammarby IF, Stockholm (Erik Bjurberg, Karl Lundberger, Olle Svensson)
1923: Hammarby IF, Stockholm (Karl Lundberger, Valter Carlsson, Olle Svensson)
1924: Upsala CK (Erik Bolin, Carl Frimodig, Erik Nordin)
1925: IF Thor, Uppsala (Folke Nilsson, Holmfrid Eriksson, Gösta Carlsson)
1926: IF Thor, Uppsala (Gösta Carlsson, Folke Nilsson, Nils Velin)
1927: IF Thor, Uppsala (Gösta Carlsson, Bernhard Britz, Folke Nilsson)
1928: SK Fyrishof, Uppsala (Gösta Carlsson, Folke Nilsson, Bernhard Britz)
1929: SK Fyrishof, Uppsala (Folke Nilsson, Bernhard Britz, Rolf Carlberg)
1930: SK Fyrishof, Uppsala (Bernhard Britz, Gösta Björklund, Hjalmar Pettersson)
1931: SK Fyrishof, Uppsala (Gösta Björklund, Gösta Carlsson, Folke Nilsson)
1932: CK Uni, Uppsala (Evert Ohlsson, Martin Lundin, Folke Svensson)

Herrseniorer Tempo 150 km
1934: Berndt Carlsson, Hammarby IF
1935: Rudolf Gustafsson, SK Fyrishof, Uppsala
1936: Ingvar Ericsson, Hammarby IF, Stockholm
1937: Martin Lundin, CK Uni, Uppsala

Lagtävling Tempo 150 km
1933: IFK Enskede, Stockholm (Bernhard Britz, Gustaf Svensson, Nils Velin)
1934: Hammarby IF, Stockholm (Berndt Carlsson, Arne Berg, Nils Andersson)
1935: Hammarby IF, Stockholm (Berndt Carlsson, Arne Berg Nils Andersson)
1936: Hammarby IF, Stockholm (Ingvar Ericsson, Sven Höglund, Sture Stenbeck)
1937: CK Uni, Uppsala (Martin Lundin, Evert Ohlsson, Erik Törnblom)

Damer
Damseniorer tempo 30 km
1971: Elisabet Höglund, IK Ymer, Borås
1972: Elisabet Höglund, IK Ymer, Borås
1973: Marja-Leena Huhtiniemi, IK Ymer, Borås
1974: Anna-Karin Johansson, CK Ceres, Katrineholm
1975: Marja-Leena Huhtiniemi, CK Stella, Dalsjöfors
1976: Tuulikki Jahre, Frölunda CK, Göteborg
1977: Tuulikki Jahre, CK Master, Göteborg
1978: Anna-Karin Johansson, Örebrocyklisterna
1979: Tuulikki Jahre, CK Master, Göteborg
1980: Tuulikki Jahre, Frölunda CK, Göteborg
1981: Maria Johnsson, Skoghalls CK
1982: Maria Johnsson, Skoghalls CK
1983: Kathrine Lundström, Malmö CK
1984: Marie Höljer, Ramnäs CK
1985: Christina Vosveld, Härnösands CK
1986: Christina Vosveld, Härnösands CK
1987: Christina Vosveld, Härnösands CK
1988: Christina Vosveld, Härnösands CK
1989: Christina Vosveld, Härnösands CK
1990: Christina Vosveld, Härnösands CK
1991: Marie Höljer, Ramnäs CK
1992: Christina Vosveld, Härnösands CK
1993: Christina Vosveld, Härnösands CK
1994: Susanne Ljungskog, CK Bure, Halmstad
1995: Jenny Algelid, Kungälvs CK
1996: Jenny Algelid, Åstorps CK
1997: Jenny Algelid, Åstorps CK
1998: Jenny Algelid, Åstorps CK
1999: Jenny Algelid, Åstorps CK
2000: Jenny Algelid, Åstorps CK
2001: Madeleine Lindberg, Team Mälarenergi CK, Västerås

Damseniorer tempo 20-30 km
2002: Jenny Algelid-Bengtsson, Åstorps CK
2003: Susanne Ljungskog, CK Thor-Ale Göteborg
2004: Susanne Ljungskog, CK Thor-Ale Göteborg
2005: Emma Johansson, Härnösands CK
2006: Susanne Ljungskog, Team Ale-Göteborg VK
2007: Emma Johansson, Härnösands CK
2008: Emma Johansson, Härnösands CK
2009: Emilia Fahlin, Örebrocyklisterna
2010: Emilia Fahlin, Örebrocyklisterna
2011: Emilia Fahlin, Örebrocyklisterna
2012: Emma Johansson, Härnösands CK
2013: Emma Johansson, Härnösands CK

Lagtävling Tempo 30 km
1971: IK Ymer, Borås (Elisabet Höglund, Meeri Bodelid, Monika Bengtsson)
1972: IK Ymer, Borås (Elisabet Höglund, Monica Bengtsson, Meeri Bodelid)
1973: IK Ymer, Borås (Marja-Leena Huhtiniemi, Solvej Carlsson, Elisabet Höglund)
1974: Uddevalla CA (Christel Johansson, Monika Andersson, Eva Johansson)
1975: Inget lagmästerskap p.g.a för få startande lag
1976: Uddevalla CA (Monika Andersson, Christel Johansson, Eva Johansson)
1977: CK Master, Göteborg (Tuulikki Jahre, Ritva Mykkänen, Georgina Ellertz)
1978: CK Master, Göteborg (Tuulikki Jahre, Ritva Mykkänen, Georgina Ellertz)
1979: CK Wano, Varberg (Pia Prim, Lena Carlsson, Inger Strandberg)
1980: CK Stella, Dalsjöfors (Pia Prim, Agneta Asplund, Marja-Leena Huhtiniemi)
1981: CK Stella, Dalsjöfors (Agneta Asplund, Pia Prim, Marja-Leena Huhtiniemi)
1982: Örebrocyklisterna (Anna-Karin Johansson, Marianne Berglund, Lena Palbrant)
1983: Inget lagmästerskap p.g.a för få startande lag
1984: Inget lagmästerskap p.g.a för få startande lag
1985: Inget lagmästerskap p.g.a för få startande lag
1986: Ramnäs CK (Marie Höljer, Barbro Sandström, Marion Levin)
1987: Ramnäs CK (Marion Levin, Barbro Sandström, Marie Höljer)
1988: Härnösands CK (Christina Vosveld, Tuulikki Jahre, Elisabeth Westman)
1989: Härnösands CK (Christina Vosveld, Elisabeth. Westman, Marie Norell)
1990: Ramnäs CK (Helena Norrman, Elisabeth Westman, Marie Höljer)
1991: Skellefteå AIK-CK (Marianne Berglund, Annica Jonsson, Pia Johansson)
1992: Skellefteå AIK-CK (Marianne Berglund, Annica Jonsson, Pia Johansson)
1993: Ramnäs CK (Elisabeth Westman, Marie Höljer, Caroline Finnman)
1994: Ramnäs CK (Marie Höljer, Caroline Finnman, Birgitta Ranudd)
1995: Kungälvs CK (Jenny Algelid, Marie Larsson, Nathalie Visser)
1996: Inget lagmästerskap p.g.a för få startande lag
1997: Inget lagmästerskap p.g.a för få startande lag
1998: Inget lagmästerskap p.g.a för få startande lag
1999: Eslövs CK (Anna Delfin, Sofie Andersson, Maria Pålsson)
2000: CK Falken, Stockholm (Annika Hansson, Caroline Eriksson, Maria Andersson)
2001: Inget lagmästerskap p.g.a för få startande lag

Lagtävling Tempo 20-30 km
2002: Inget lagmästerskap p.g.a för få startande lag
2003: CK Falken (Caroline Eriksson, Daniela Profir, Maria Eriksson)
2004: Kristianstad CK (Lisa Nordén, Tove Wiklund, Lina Karlsson)
2005: Inget lagmästerskap p.g.a för få startande lag
2006: Inget lagmästerskap p.g.a för få startande lag
2007: Inget lagmästerskap p.g.a för få startande lag
2008: Alriksson Cycle Team CK (Jennie Stenerhag, Marie Lindber, Catrine Josefsson)
2009: AlrikssonsCykel.se CK (Jennie Stenerhag, Marie Lindberg, Catrine Josefsson)
2010: Örebrocyklisterna (Emilia Fahlin, Karin Aune, Johanna Nilsson)
2011: Alriksson Go:Green CK (Malin Rydlund, Jennie Stenerhag, Madelene Olsson)
2012: Alriksson Go:Green CK (Linnea Sjöblom, Linéa Fredäng, Beata Sandström)
2013: Åhus CK (Malin Rydlund, Kajsa Karlsson, Jessica Clarén)

Uppdaterad: 2013-06-24 09:27
Skribent: Anders Karlsson

 

 

HUVUDSPONSOR 

 

NYHETSBEVAKNING


SAMARBETSPARTNERS:

 

 KALAS


BAUHAUS

 

Ange alt-text här.

 

HITTA DIN FÖRENING

Hitta_din_forening

 

 

untitled

 

 facebook

Facebook SCF

facebook

Facebook SWE-Cycling

 

Städa sverige

 RB_puff_250

 Scandic

 

 

 

 

 

 

Postadress:
Svenska Cykelförbundet
Idrottens Hus
114 73 Stockholm

Besöksadress:
Fiskartorpsvägen 15 A
114 73 Stockholm

Kontakt:
Tel: 08-6996000
E-post: This is a mailto link

Se all info