Hoppa till sidans innehåll

Svenska Mästare, MTB Cross Country


Herrar
Herrseniorer
1993: Bernt Johansson, Karlstads CA

1994: Roger Persson, MTB-91 Falkenberg

1995: Roger Persson, MTB-91 Falkenberg

1996: Roger Persson, MTB-91 Falkenberg

1997: Dan Kullgren, Skoghalls CK-Hammarö

1998: Dan Kullgren, Skoghalls CK-Hammarö

1999: Philip Tavell, Team CyclePro CK, Stockholm

2000: Henrik Spar, CK Ceres, Katrineholm

2001: Dan Kullgren, CK Filip, Filipstad

2002: Magnus Palmberg, Sandvikens CK

2003: Magnus Palmberg, Sandvikens CK

2004: Fredrik Kessiakoff, Spårvägen CF

2005: Fredrik Modin, CSK Ludvika

2006: Fredrik Kessiakoff, Spårvägen CF

2007: Fredrik Kessiakoff, Götene CK

2008: Fredrik Kessiakoff, Götene CK

2009: Magnus Palmberg, OK Hammaren

2010: Magnus Darvell, Team Kalas

2011: Emil Lindgren, Alingsås SC

2012: Emil Lindgren, Alingsås SC

2013: Matthias Wengelin, CK Natén Säter

2014: Emil Lindgren, CK Natén Säter

Lagtävling
1993: Team Sportia CK Karlskoga (Henrik Öhrn, Lennart Persson, Kjell Nilsson)

1994: Team Sportia CK Karlskoga (Kjell Nilsson, Henrik Öhrn, Lennart Persson)

1995: Karlstads CA (Jan Olm, Anders Westberg, Erik Birgersson)

1996: CK Ceres, Katrineholm (Erik Jungåker, Martin Lundberg, Esa Rosendahl)3

1997: Härnösands CK (Stefan Nilsson, Jonathan Bjömler, Dan Holmgren)

1998: Upsala CK (Kim Eriksson, Fredrik Ericsson, Jimmy Bjöörn)

1999: Sandvikens CK (Anders Wickholm, Jonas Palmberg, Erik Wickholm)

2000: Sandvikens CK (Magnus Palmberg, Jonas Palmberg, David Hagerbonn)

2001: Kvänums IF (Philip Tavell, Richard Karlsson, Jonathan Björnler)

2002-: Inget lagmästerskap arrangerades på denna distans
 
U 23
1999: Erik Jungåker, Skövde CK

2000: Jens Westergren, Varbergs MTB

2001: Daniel Eriksson, Trosa-Vagnhärads CK

2002: Fredrik Kessiakoff, Team Crescent CK

2003: Calle Friberg, Spårvägens CF

2004-: Inget mästerskap arrangeras på denna distans


Lagtävling
1999: Inget lagmästerskap p.g.a för få startande lag

2000: Inget lagmästerskap p.g.a för få startande lag

2001: Uddevalla TCK (Pär Andersson, Johan Norgéus, Marcus Bohlin)

2002-: Inget lagmästerskap arrangerades på denna distans


Damer
Damseniorer
1993: Annika Johansson, CK Stefaniterna, Stockholm

1994: Lina Bergström, Bergscykelsällskapet Yeti, Stockholm

1995: Annica Jonsson, Västerås CK

1996: Annica Jonsson, Västerås CK

1997: Annica Jonsson, Västerås CK

1998: Annica Jonsson, Västerås CK

1999: Annica Jonsson, Team CyclePro CK, Stockholm

2000: Annica Jonsson, Team Mälarenergi CK, Västerås

2001: Anna Enocsson, Motala AIF- CK

2002: Anna Enocsson, Motala AIF-CK

2003: Maria Östergren, Södertälje CK

2004: Anna Enochsson, Motala AIF CK

2005: Maria Östergren, CK Uni

2006: Maria Östergren, CK Uni

2007: Alexandra Engen, Jönköpings CK

2008: Alexandra Engen, Jönköpings CK

2009: Alexandra Engen, Jönköpings CK

2010: Alexandra Engen, Jönköpings CK

2011: Alexandra Engen, Jönköpings CK

2012: Alexandra Engen, Jönköpings CK

2013: Jenny Rissveds, Falu CK

2014: Jenny Rissved, Falu CK


Lagtävling
1993: Inget lagmästerskap p.g.a av för få startande lag

1994: Inget lagmästerskap p.g.a av för få startande lag

1995: Inget lagmästerskap p.g.a av för få startande lag

1996: Inget lagmästerskap p.g.a av för få startande lag

1997: Borås CA (Emelie Öhrstig, Anna Kopp, Camilla Andersson)

1998: Inget lagmästerskap p.g.a av för få startande lag

1999: Inget lagmästerskap p.g.a av för få startande lag

2000: Inget lagmästerskap p.g.a av för få startande lag

2001: Inget lagmästerskap p.g.a av för få startande lag

2002-: Inget lagmästerskap arrangerades på denna distans

Uppdaterad: 31 MAR 2015 09:55

Postadress:
Svenska Cykelförbundet
Idrottens Hus, Box 11016
100 61 Stockholm

Besöksadress:
Idrottens Hus, Skansbron 7
118 60 Stockholm

Kontakt:
Tel: 08-6996000
E-post: This is a mailto link

Se all info