Hoppa till sidans innehåll

Vinnare Mälaren Runt


Mälaren runt har arrangerats med gemensam start 1892, 1893, 1916, 1917 samt 1932-1986.

Övriga år har Mälaren runt avgjorts som tempotävling.

Mälaren runt gällde som SM åren 1909-1946 samt 1950.

Segrare i Mälaren runt:

1892: Gustaf Fjaestad, Stockholms VF

1893: Gideon Ericsson, Stockholms BK

1901: Hjalmar Blomgren, Stockholms CK

1902: Henrik Morén, IF Sleipner

1903: Henrik Morén, IF Sleipner

1904: Henrik Morén, IF Sleipner

1905: Henrik Morén, Djurgårdens IF, Stockholm

1906: Henrik Morén, Hammarby IF, Stockholm

1907: Henrik Morén, Hammarby IF, Stockholm

1908: Henrik Morén, SK Iter, Stockholm

1909: Henrik Morén, SK Iter, Stockholm

1910: Henrik Morén, SK Iter, Stockholm

1911: Hjalmar Levin, VIF Diana, Eskilstuna

1912: (Olympiska Spelen) R Lewis, Sydafrika

1913: A W Persson, Upsala CK

1914: A W Persson, Upsala CK

1915: Ragnar Eek, Upsala CK

1916: (Svenska Spelen) Th. Stryken, Norge

1917: (NM) Christian Fritsch, Danmark

1918: Ragnar Malm, IF Thor, Uppsala

1919: Ragnar Malm, IF Thor, Uppsala

1920: Tävlingen arrangerades inte p.g.a OS i Antwerpen

1921: Ragnar Malm, IF Thor, Uppsala

1922: Ragnar Malm, IF Thor, Uppsala

1923: Ragnar Malm, IF Thor, Uppsala

1924: Gunnar Sköld, Upsala CK

1925: Gunnar Sköld, Upsala CK

1926: Nils Velin, IF Thor, Uppsala

1927: Erik Bohlin, Upsala CK

1928: Georg Johnsson, IFK Enskede, Stockholm

1929: Georg Johnsson, IFK Enskede, Stockholm

1930: Nils Velin, SK Fyrishof, Uppsala

1931: Georg Johnsson, IFK Enskede, Stockholm

1932: Sven Thor, SK Fyrishof, Uppsala

1933: Bernhard Britz, IFK Enskede, Stockholm

1934: Erik Larsson, IFK Enskede, Stockholm

1935: Ingvar Ericsson, Hammarby IF, Stockholm

1936: Erik Jansson, CK Meteor, Stockholm

1937: Ingvar Ericsson, Hammarby IF, Stockholm

1938: Sven Johansson, Hammarby IF, Stockholm

1939: Ingvar Ericsson, Hammarby IF, Stockholm

1940: Sven Johansson, Hammarby IF, Stockholm

(Etapp i 6-dagars). Frode Sörensen, Danmark

1941: Sture Andersson, Landskrona CK

1942: Sture Andersson, Landskrona CK

1943: Sven Johansson, Hammarby IF, Stockholm

1944: Harry Snell, IK Ymer, Borås

1945: Harry Snell, IK Ymer, Borås

1946: Sven Johansson, Hammarby IF, Stockholm

1947: (2-dagars) Nils Johansson, IK Ymer, Borås

1948: Harry Snell, IK Ymer, Borås

1949: Yngve Lundh, Bollnäs CK

1950: Stig Mårtensson, Fredrikshofs IF, Stockholm

1951: Tävlingen arrangerades inte

1952: Stig Andersson, CK Wano, Varberg

1953: Allan Carlsson, Norrköpings CK

1954: Olle Wretman, IFK Enskede, Stockholm

1955: Robert Buker, CK Stefaniterna, Stockholm

1956: Tävlingen arrangerades inte

1957: Oswald Johansson, CK Stefaniterna, Stockholm

1958: Gunnar Göransson, CK Antilopen, Norrköping

1959: Oswald Johansson, CK Stefaniterna, Stockholm

1960: Herbert Dahlbom, Djurgårdens IF, Stockholm

1961: Sven Uno Stensson, CK Wano, Varberg

1962-1983:       Tävlingen arrangerades inte

1984: Agne Wilson, Tranemo IF

1985: Torbjörn Wallén, Falu CK

1986: Thomas Eriksson, Västerås CK

1987: Roul Fahlin, PKbankens CK, Stockholm

 

Tävlingen har inte arrangerats efter 1987

Uppdaterad: 08 JUN 2009 15:58
Skribent: Anders Karlsson

Postadress:
Svenska Cykelförbundet
Idrottens Hus, Box 11016
100 61 Stockholm

Besöksadress:
Idrottens Hus, Skansbron 7
118 60 Stockholm

Kontakt:
Tel: 08-6996000
E-post: This is a mailto link

Se all info