Hoppa till sidans innehåll

Uttagningar Badmintonligan/Div1/BS tävlingar


Nationella uttagningar av tekniska funktionärer

SBF Tekniska Funktionär (TF) gruppen gör uttagningar av referee till Badmintonligan, Division 1 och SBF-arrangemang (SM, SGP, U22-Elit). Samt förbundsdomare till Badmintonliga matcher (respektive hemmaklubb tar själva ut två domare, som minst skall vara distrikts domare).

Uttagningar är preliminära och kan med kort varsel ändras av olika skäl. Respektive regionansvarig (se TF Organisation) ansvarar för uttagningarna inom sin region och att referee/domare får information om sin uttagning. Den enskilda domaren/referee har sedan skyldighet att bekräfta uttagningen till regionansvarig i god tid innan uppdraget.

Från 1 januari 2020 ska alla specialidrottsförbund och idrottsföreningar inom RF kontrollera begränsat registerutdrag för ledare som har direkt och regelbunden kontakt med barn. Du som är utbildare/kursledare, tränare, förbundskapten, domare, tävlingsledare, referee eller annan ledare/funktionär med uppdrag åt Badminton Sweden där du är i kontakt med barn (upp till 18 år) ska därför uppvisa registerutdrag. Läs mer här 

(Bilden från Swedish Open i Uppsala 2020)

Domare 

TF gruppen publicerar inte namn på uttagna domare till Badmintonligans matcher. Vid frågor kontakta respektive TF regionansvarig.

Referee säsongen 2022/2023:

Publiceras löpande under säsongen när uttagningen är gjord av TF regionansvariga och tävlingskalendern är fastställt av SBF/TävlingSerie grupp (TS)

--------------------------------------------

Victor Badmintonligan 

2022-2023 Spelschema grundspel (med reservation för skrivfel och ändringar)

Läs mer i följande länk www.badmintonligan.se

Datum Hemma 1   Borta 1
06-sep Aura - Västra Frölunda           Erik Säfsten
06-sep Fyrisfjädern - Spårvägen                  Mia Thorselius
07-sep Påvelund - Täby                          Pekka Lehto
07-sep Umeå - Trollhättan                  Anngerd Sjöström
12-sep Spårvägen - Västra Frölunda          Michael Schwarcz
12-sep Trollhättan - Fyrisfjädern                Patrik Andersson
12-sep Täby - Umeå                         Lars Ericson
12-sep Aura - Påvelund                    Erik Säfsten
26-sep Umeå - Fyrisfjädern                Anngerd Sjöström
26-sep Västra Frölunda - Påvelund                    Magnus Karlsson
26-sep Trollhättan - Spårvägen                  Pekka Lehto
26-sep Aura - Täby                          Erik Säfsten
03-okt Spårvägen - Aura
03-okt Påvelund - Umeå
03-okt Täby - Fyrisfjädern
03-okt Trollhättan - Västra Frölunda          Pekka Lehto
04-okt Fyrisfjädern - Aura
04-okt Västra Frölunda - Umeå                        Magnus Karlsson
04-okt Spårvägen - Täby
04-okt Påvelund - Trollhättan                 Patrik Andersson
24-okt Spårvägen - Påvelund
24-okt Aura - Umeå                        Erik Säfsten
24-okt Täby - Trollhättan
24-okt Fyrisfjädern - Västra Frölunda
08-nov Umeå - Spårvägen                    Anngerd Sjöström
08-nov Fyrisfjädern - Påvelund
08-nov Västra Frölunda - Täby
08-nov Trollhättan - Aura
14-nov Aura - Trollhättan              Erik Säfsten
14-nov Spårvägen - Fyrisfjädern
14-nov Umeå - Täby                     Anngerd Sjöström
14-nov Påvelund - Västra Frölunda
29-nov Fyrisfjädern - Umeå
30-nov Täby - Spårvägen
30-nov Västra Frölunda - Aura
30-nov Trollhättan - Påvelund
06-dec Aura - Fyrisfjädern              Erik Säfsten
07-dec Täby - Västra Frölunda
07-dec Påvelund - Spårvägen
07-dec Trollhättan - Umeå
12-dec Påvelund - Aura
12-dec Spårvägen - Umeå
12-dec Västra Frölunda - Trollhättan
12-dec Fyrisfjädern - Täby
10-jan Västra Frölunda - Fyrisfjädern
10-jan Umeå - Påvelund                 Anngerd Sjöström
10-jan Spårvägen - Trollhättan
10-jan Täby - Aura
17-jan Trollhättan - Täby
17-jan Umeå - Västra Frölunda       Anngerd Sjöström
17-jan Aura - Spårvägen               Erik Säfsten
17-jan Påvelund - Fyrisfjädern
31-jan Västra Frölunda - Spårvägen
31-jan Umeå - Aura                       Anngerd Sjöström
31-jan Täby - Påvelund
31-jan Fyrisfjädern - Trollhättan

--------------------------------------------

Div 1 seriespel 

Norra

Lördag 17/9 Enskede  Marie Svedell

Lördag 22/10 Täby

Lördag 22/10 Umeå

Lördag 26/11 Uppsala

Söndag 27/11 Uppsala

Lördag 11/2 Kista

Lördag 11/3 Sundsvall

Mellan

Lördag 17/9 Örebro  Michael Schwarcz

Lördag 22/10 Göteborg

Lördag 22/10 Västerås

Lördag 26/11 Skogås

Söndag 27/11 Järfälla

Lördag 11/2 Trollhättan

Lördag 11/3 Frölunda

Syd

Lördag 17/9 Halmstad  Per-Åke Andersson

Söndag 23/10 Malmö  Per-Åke Andersson

Lördag 26/11 Påvelund

Söndag 27/11 Askim

Lördag 11/2 Malmö  Per-Åke Andersson

Lördag 11/3 Lund  Per-Åke Andersson

--------------------------------------------

SBF och BEC arrangemang i Sverige där uttagning av referee görs av SBF/TF gruppen respektive BEC.

2-4 Sep SGP1 Täby  Michael Schwarcz

10-11 Sep U22/Elit Sundsvall  Jan-Erik Sandin

8-9 Okt U22/Elit Göteborg 

15-16 Okt SGP2 Umeå  Jan-Erik Sandin

18-20 Nov Swedish Youth U17(BEC) Malmö

3-4 Dec SGP3 Uppsala

10-11 Dec U22/Elit Stockholm

27-29 Jan Swedish Junior(BEC) Uppsala 

27-29 Jan Swedish U17 International(BEC) Uppsala  

3-5 Feb Senior SM  Plats ? 

18-19 Feb U19 SM Umeå

11-12 Mars SGP4 Askim  

24-26 Mars U15 SM Enskede

24-26 Mars U17 SM Täby

24-26 Mars U13 SM Uppsala

31 Mars-2 April Veteran SM Tranås

5-7 Maj Stockholm Junior(BEC) Täby

11-14 Maj Swedish Open(BEC) Uppsala

20-21 Maj SGP5/Slutspel Umeå

 

 

 

 

 

 

Uppdaterad: 16 SEP 2018 06:32 Skribent: JAN ANDERSSON

Postadress:
Svenska Badmintonförbundet
Idrottens Hus, Box 11016
100 61 Stockholm

Besöksadress:
Skansbrogatan 7
118 60 Stockholm

Kontakt:
Tel: 086996022
E-post: This is a mailto link

Forza logologologologo logo