Hoppa till sidans innehåll

Resultat 2012


DATUM

ARRANGÖR U TÄVLING/Arrangemang INFO
Januari        
7 Olofström BGK EB Svenska Cupen EB - kval Nat, lag
8 Olofström BGK EB Svenska Cupen EB - final Nat, lag
         
Februari        
11-12 Borås MGK Filt 3-manna juniorer Nat, lag
         
Mars        
3-4 Tampere, Finland EB U23 Challenge Int, ind, lag
3 MunktellArenan F Top-10 Final Nat, ind
4 Alelyckan, div 1 F Västsvenska Serien Nat, lag
4 Borås, div 2-3 F Västsvenska Serien Nat, lag
10 Vinslövs BGK F A-seriespel Nat, lag
17-18 Munktellarenan Filt Tjejfemman Nat, lag
24 Hårdton IK EB WWW - Wild West Weekend Nat, ind
24 Olofströms BGK EB Top-8 Final Nat, ind
24 MunktellArenan EB Top-12 Final Nat, ind
25 Alelyckan F WWW - Wild West Weekend Nat, ind
25 BGK Linjen F Ungdoms och juniortävling Nat, ind
         
April        
7 Gullbergsbro BGK MOS Int, ind
7-8 Liepaja, Lettland EB Nordiska mästerskapen Int, ind, lag
8 Askim BGK MOS Int, ind
29 Perstorp BGK F Nat, ind
29 Enköping BGK F Cup Stockholm 1 A/B Nat, ind
29 Borås MGK F Västsvenska touren Nat, ind
29 Södertälje BGK F Mellansvenska touren Nat, ind
         
Maj        
1 Kulladal BGK F Öresundstouren Nat, ind
6 Örebro BGK F Nat, ind
6 Kungälv BGK F Västsvenska touren Nat, ind
6 Granhyddan BGK F Nat, ind
6 Växjö BGK F Nat, ind
12-13 Elitserien, Uppsala F Svenska serien 1 Nat, lag
12-13 Div 1 Norra, MunktellArenan EB Svenska serien 1 Nat, lag
12-13 Div 1 Södra, Tuve Tigers F Svenska serien 1 Nat, lag
13 Div 2 Norra A, Strängnäs F Svenska serien 1 Nat, lag
13 Div 2 Norra B, Enköping F Svenska serien 1 Nat, lag
13 Div 2 Södra A, Sjöviken (Hlm) F Svenska serien 1 Nat, lag
13 Div 2 Södra B, Växjö F Svenska serien 1 Nat, lag
13 Div 3 Bergslagen, Hammarby   Bergslagsserien 1 Nat, lag
13 Div 3 Syd A, Staffanstorp F Sydsvenska serien 1 Nat, lag
13 Div 3 Syd B, Perstorp F Sydsvenska serien 1 Nat, lag
13 Div 3 Syd C, Värend F Sydsvenska serien 1 Nat, lag
13 Div 3 Väst, Askim   Västsvenska serien 1 Nat, lag
12 Div 3 Öst, AK98 B Östsvenska serien 1 Nat, lag
13 Div 4 Syd A, Granhyddan F Sydsvenska serien 1 Nat, lag
13 Div 4 Syd B, Ringen F Sydsvenska serien 1 Nat, lag
13 Div 4 Väst, Göteborg BGK   Västsvenska serien 1 Nat, lag
12 Div 4 Öst, AK98 B Östsvenska serien 1 Nat, lag
19 Skönsberg SK F Nat, ind
20 Skönsberg SK F Nat, ind
20 Uddevalla BGK F Västsvenska touren Nat, ind
20 Hjelmsjö BGK EB Öresundstouren Nat, ind
26-27 WMF/Bad Munder F+EB Nationscup, Juniorer Int, lag+ind.
26-27 EMF/Rozemaai EB Nationscup, Oldtimers Int, lag+ind.
26-27 EMF/Porto B+EB Nationscup, Seniorer Int, lag+ind.
27 Askim BGK B DM, Ind. Nat, ind
27 Ringen BGK F Nat, ind
27 Haga BGK F Nat, ind
         
Juni        

2

Sundsvall BGK F Nat, ind
3 Sundsvall BGK F Nat, ind
3 Kalmar BGK EB DM Ind. Nat, ind
3 Köping BGK F Nat, ind
3 Solna BGK EB Cup Stockholm 2 Nat, ind
9-10 Elitserien, Kungälv EB Svenska serien 2 Nat, lag
9-10 Div 1 Norra, Tyresö F Svenska serien 2 Nat, lag
9-10 Div 1 Södra, Skoghall B Svenska serien 2 Nat, lag
10 Div 2 Norra A, Nyköping F Svenska serien 2 Nat, lag
10 Div 2 Norra B, Örnsköldsvik F Svenska serien 2 Nat, lag
10 Div 2 Södra A, Malmö EB Svenska serien 2 Nat, lag
10 Div 2 Södra B, Askim EB Svenska serien 2 Nat, lag
10 Div 3 Bergslagen, Hofors   Bergslagsserien 2 Nat, lag
10 Div 3 Syd A, Hjelmsjö EB Sydsvenska serien 2 Nat, lag
10 Div 3 Syd B, Sjöviken (Hlm) F Sydsvenska serien 2 Nat, lag
10 Div 3 Syd C, Växjö EB Sydsvenska serien 2 Nat, lag
10 Div 3 Väst, Gullbergsbro BGK   Västsvenska serien 2 Nat, lag
9 Div 3 Öst, Solna EB Östsvenska serien 2 Nat, lag
10 Div 4 Syd A, Staffanstorp F Sydsvenska serien 2 Nat, lag
10 Div 4 Syd B, Kärnan F Sydsvenska serien 2 Nat, lag
10 Div 4 Väst, Uddevalla BGK EB Västsvenska serien 2 Nat, lag
9 Div 4 Öst, Solna F Östsvenska serien 2 Nat, lag
16-17 Tantogården BGK B Cup Stockholm 3, Nattmara Nat, ind
16 Umeå BGK F Nat, ind
17 Umeå BGK F Nat, ind
17 Munken BGK F Västsvenska touren Nat, ind
17 Myresjö BGK F Nat, ind
23-24 Askim BGK B Int, ind
24 MGK 49 Nyköping F Nat, ind
30 Skoghalls BGK B Int, ind
         
Juli        
1 Skoghalls BGK B Int, ind
4-7 SBGF/Örebro BGK F OT-SM Nat, ind
8 SBGF/Örebro BGK F OT-SM 5-manna Nat, lag
12-14 SBGF/Kalmar MGK F+EB SM Int, ind+lag
21-22 Elitserien, Skoghall B Svenska serien 3 Nat, lag
21-22 Div 1 Norra, Skönsberg F Svenska serien 3 Nat, lag
21-22 Div 1 Södra, Gullbergsbro EB Svenska serien 3 Nat, lag
22 Div 2 Norra A, Djulö F Svenska serien 3 Nat, lag
22 Div 2 Norra B, Uppsala F Svenska serien 3 Nat, lag
22 Div 2 Södra A, Perstorp F Svenska serien 3 Nat, lag
22 Div 2 Södra B, Göteborg F Svenska serien 3 Nat, lag
22 Div 3 Bergslagen, Köping   Bergslagsserien 3 Nat, lag
22 Div 3 Syd A, Linjen F Sydsvenska serien 3 Nat, lag
22 Div 3 Syd B, Asarum EB Sydsvenska serien 3 Nat, lag
22 Div 3 Syd C, Myresjö F Sydsvenska serien 3 Nat, lag
22 Div 3 Väst, Hårdton IK F Västsvenska serien 3 Nat, lag
21 Div 3 Öst, Enköping F Östsvenska serien 3 Nat, lag
22 Div 4 Syd A, Viskan F Sydsvenska serien 3 Nat, lag
22 Div 4 Syd B, Hjelmsjö F Sydsvenska serien 3 Nat, lag
22 Div 4 Väst, Askims BGK B Västsvenska serien 3 Nat, lag
21 Div 4 Öst, Enköping F Östsvenska serien 3 Nat, lag
25 Trollhättan BGK EB Semestermaran Nat, ind
25 Mjölby BGK F Nat, ind
28 Örnsköldsvik MGK F Nat, ind
28 Kristinebergs BGK F Krillan Cup Nat, ind
29 Örnsköldsvik MGK F Nat, ind
29 Mosås BGK F Nat, ind
29 Kristinebergs BGK F Cup Stockholm 4 Nat, ind
29 Sjöviken BGK F Nat, ind
31 SBGF/Tuve Tigers BGK F+EB Ungdoms-SM, Lagspel Nat, ind, lag
         
Augusti        
2-4 SBGF/Tuve Tigers BGK EB Ungdoms-SM Nat, ind, lag
2-4 SBGF/Tuve Tigers BGK F Ungdoms-SM Nat, ind, lag
4-5 MSBGF/MGK 49 Nyköping F DM DM, ind+lag
11 Norrtälje BGK F Mattes minne Nat, ind
11-12 NBGF/Skönsberg SK F DM, ind+lag
12 Jönköping BGK F DM, ind
12 Daga BGK F Nat, ind
12 Norrtälje BGK F Cup Stockholm 5 Nat, ind
15-16 Junior-VM, Bad Münder F+EB Lagspel Int, ind+lag
17 Junior-VM, Bad Münder F+EB Slagspel  
18 Junior-VM, Bad Münder F+EB Matchspel  
15-16 Oldtimers-EM, Rozemaai EB Lagspel Int, ind+lag
17 Oldtimers-EM, Rozemaai EB Slagspel   
18 Oldtimers-EM, Rozemaai EB Matchspel Herrar Damer  
18 Borås MGK F DM Väst Individuellt DM, ind
19 Borås MGK F DM Väst Åttamannaalg DM, lag
19 Värend BGK F Nat, ind
19 Djulö BGK F Nat, ind
19 Ersta MGK F Cup Stockholm 6 Nat, ind
25 Sollefteå BGK F Nat, ind
25 Sundbyberg BGK F DM, lag
25 Köpings BGK F DM, lag
26 Sollefteå BGK F Nat, ind
26 Tuve Tigers F Västsvenska touren Nat, ind
26 BGK Linjen F Öresundstouren Nat, ind
26 Sundbyberg BGK F DM, ind
26 Strängnäs BGK F Nat, ind
26 Köpings BGK F DM, ind
29-31 EM, Porto B+EB
Int, ind+lag
         
September        
1 EM, Porto B+EB Matchspel Int, ind+lag
2 Göteborg BGK F Västsvenska touren final Nat, ind
2 BGK Linjen F Öresundstouren final Nat, ind
2 Sundbyberg BGK F Cup Stockholm final Nat, ind
2 Daga BGK F MSV-cupen final Nat, ind
8-9 SBGF/Skönsberg SK F SC filt Kvart / Semi / Final Nat, lag
16 Uddevalla BGK F    
 30  EBGS/Munktell EB  EB-DM Mellansvenska BGF  
         
Oktober        
4-6 EMF/Vizela B Europacupen Int, lag
6 Olofströms BGK EB  Top 8-1  
13-14 SBGF/MunktellArenan Filt SM Mixed Lag
21  BGK Linjen Filt   Landskronatouren 1  
21  Hårdtons IK/VSBGF EB  Västsvenska touren 1   
27-28 Hårdtons IK/VSBGF EB  Västsv. Inomhusserien Div 1   
28  EBGS/Munktell Filt  Top-10 1   
28 Alelyckan/VSBGF Filt   Västsv. Inomhusserien Div 2  
         
November        
3-4 SBGF/Munktellarenan EB 3-manna ungdom Nat, lag
10-11 BGK Linjen Filt  Seriespel Div 2   
11  Asarums BGK EB  Top-8 2   
11 EBGS/Munktell EB  Top-12 1   
17-18  BGK Linjen Filt  24-timmars maraton   
24  Olofströms BGK EB  EB-serie 1   
25 BGK Linjen Filt  Undoms, junior seriespel   
25  Alelyckan/VSBGF Filt  Västsvenska Touren 2   
25  EBGF/Munktell Filt  Top-10 2   
         
December        
1-2  BGK Jönköping  Filt  Seriespel   

1

BGK Linjen omg 1 

BGK Linjen omg 2

Filt 

Filt

Seriespel div 1   
EBGS/Munktell EB  Top 12-2   
8-9  Alelyckan/VSBGF Filt  VSBGF Inomhusserie Div 1   
Askims BGK/VSBGF EB  VSBGF Inomhusserie Div 2   
8-9  EBGS/Munktell EB  Seriespel   
9 Asarums BGK EB  Top-8 3   
15  Asarums BGK EB  EB-serie 2   
16  BGK Jönköping Filt  Västsvenska Touren 3   
30  BGK Linjen  Filt  Parlag   

 

 

Spelprogram 2012 (PDF)

Spelprogram inomhus 2012-2013 (PDF)

Spelprogram 2013 (PDF)

Uppdaterad: 07 JUN 2016 17:36 Skribent: Bengt Svensson

TIDNINGEN BANGOLF

som interaktiv pdf 
Klicka på omslaget för att läsa

Extramaterial.
Foton från Elitserien, Division 1, WAGM, Ungdomsläger
Läs äldre nummer av tidningen här
ANSLAGSTAVLAN
_________________ 

IL Logo  

Waypoint Be your brand button

HCP-Online 190

Facebook 190

Camera 190

GAMMAL FOTOSIDA

Yotube.190

Vimeo logo

SISU

RB_puff_170

 

 

 

 

 

 

 

 besöksräknare 

besöksräknare

Postadress:
Svenska Bangolfförbundet
Södra Kringelvägen 4
281 33 Hässleholm

Besöksadress:
Södra Kringelvägen 4
281 33 Hässleholm

Kontakt:
Tel: 045116180
E-post: This is a mailto link

Se all info