Hoppa till sidans innehåll

Spelprogram/Resultat 2014


Spelprogram 2014.pdf

Spelprogram Inomhus 2015.pdf

Resultatlänkarna hittar ni här när tävlingarna är avslutade (länkarna kursiva)

Gamla resultat hittar ni i menyn till vänster under Resultat

Datum Arrangör Underlag Tävling/Arr. Info
Januari        
5-6 SBGF / Asarums BGK  Kvalspel  EB Svenska Cupen            Finalspel Nat, lag
12 Asarums BGK EB Distriktsserie omg. 2 DS, lag
18-19 EBGS / MunktellArenan EB Mara Int, lag
19 Vinslövs BGK Filt Distriktsserie Div. 2 omg. 2 DS, lag
19 BGK Linjen Filt LandskronaTouren 2 Nat, ind
25-26 EBGS / MunktellArenan Filt Seriespel omg. 1 DS, lag
26 BGK Jönköping Filt Västsvenska Touren 4 Nat, ind
26 Asarums BGK EB Top 8 Kvaltävling 2 Nat, ind
Februari        
1 BGK Linjen Filt Serie Div. 1 omg. 2 DS, lag
2 Vinslövs BGK Filt 5-Varv Nat, ind
8 BGK Linjen Filt Serie Div. 2 omg. 2 DS, lag
8-9 BGK Jönköping Filt VSBGF Serie Div. 1 omg. 3 DS, lag
8-9 Askim BGK EB VSBGF Serie Div. 2 & 3 omg. 3 DS, lag
9 BGK Linjen Filt Serie Div. 3 omg. 2 DS, lag
9 EBGS / MunktellArenan Filt Top 10 Kvaltävling 3 Nat, ind
16 Vinslövs BGK Filt Distriktserie Div. 1 omg. 2 DS, lag
23 BGK Linjen Filt LandskronaTouren 3 Nat, ind
22-23 SBGF / BGK Jönköping  Filt 3-Manna Junior Nat, lag
Mars        
1-2 EBGS / MunktellArenan EB Seriespel omg. 2 DS, lag
2 Askim BGK EB Västsvenska Touren 5 Nat, ind
2 Asarums BGK EB Disktriktserie FINAL DS, lag
8 BGK Linjen Filt Serie Div. 1 omg. 3 DS, lag
8-9 Askim BGK EB VSBGF Serie Div. 1 omg 4 DS, lag
8-9 Hårdtons IK EB VSBGF Serie Div. 2 & 3 omg. 4 DS, lag
9 BGK Linjen Filt Serie Div. 2 omg. 3 DS, lag
9 EBGS / MunktellArenan EB Top 12 Kvaltävling 3 Nat, ind
15 BGK Linjen Filt Serie Div. 3 omg. 3 DS, lag
15-16 EBGS / MunktellArenan Filt Top 10 FINAL Nat, ind
16 Asarums BGK EB Top 8 Kvaltävling 3 Nat, ind
22-23 Österrike, Eferding EB U23-Challenge Int, lag
22-23 SBGF / Asarums BGK Dag 1, Dag 2 EB Tjejfemman Nat, lag
30 BGK Linjen Filt LandskronaTouren FINAL Nat, ind
30 Borås MGK  Final,  CUP Filt Västsvenska Touren FINAL Nat, ind
April        
5-6 Göteborg   SBGF Bangolfforum  
13 Asarums BGK EB Top 8 FINAL Nat, ind
12-13 EBGS / MunktellArenan EB Top 12 FINAL Nat, ind
20 Gullbergsbro BGK MOS IT, Västsvenska Touren 1 Int, ind
27 Enköping BGK Filt Cup Stockholm 1 Nat, ind
27 Borås MGK Filt NT, Västsvenska Touren 2 Nat, ind
27 Perstorp BGK Filt NT Nat, ind
Maj        
4 Sundbyberg BGK Filt Cup Stockholm 2 Nat, ind
4 Kungälv BGK Jubileumstävling Filt NT, Västsvenska Touren 3 Nat, ind
4 BGK Linjen Filt NT, Öresundstouren 1 Nat, ind
4 Kalmar MGK Filt NT Nat, ind
10-11 SBGF   Svenska Serien omg. 1 Nat, lag
17-18 Gullbergsbro BGK MOS

World Adventure Golf Masters

Individuellt, lag, superfinal

Int, lag
18 Myresjö BGK Filt NT Nat, ind
25 Uppsala BGK (80 år) Filt Cup Stockholm 3 Nat, ind
25 Gullbergsbro BGK EB EB-slaget, Västsvenska Touren 4 Nat, ind
25 Olofström BGK Filt NT Nat, ind
25 Haga BGK Filt MSV Cupen 1 Nat, ind
31 Tantogårdens BGK Betong Cup Stockholm 4 Nat, ind
31 Sundsvall BGK Filt NT Nat, ind
Juni        
1 Sundsvall BGK Filt NT Nat, ind
1 Askim BGK Betong IT & DM, Västsvenska Touren 5 DM/Int, ind+lag
1 Örebro BGK Filt MSV Cupen 2 Nat, ind
6 Eskilstuna BGK Filt Mixed Nat, lag
7 Norrtälje BGK Filt NT, Mattes minne Nat, ind
7 Umeå BGK EB NT Nat, ind
7-8 WMF Tyskland Murnau - Neutraubling Betong / EB Nation Cup Int, lag+ind.
8 Umeå BGK EB NT Nat, ind
8 Norrtälje BGK Filt Cup Stockholm 5 Nat, ind
8 BGK Munken Munkedal (Inställd) Filt NT, Munkslaget, Västsvenska Touren 6 Nat, ind
8 Sjöviken IF EB NT, Öresundstouren 2 & DM DM/Nat, ind+lag
8 Eskilstuna BGK Filt MSV Cupen 3 Nat, ind
14-15 SBGF   Svenska Serien omg. 2 Nat, lag
22 MGK 49 Nyköping Filt MSV Cupen 4 Nat, ind
28-29 Skoghalls BGK Betong 15:e Internationella Nat, ind
29 Hjelmsjö BGK Filt NT, Oldtimers Nat, ind
Juli        
2-4 SBGF / Borås MGK Filt  SM slagspel, SM Matchspel Int, ind+lag
9-13 SBGF / Tuve BGK Filt  OT-SM + 5 Manna OT Int, ind+lag
19-20 SBGF   Svenska Serien omg. 3 Nat, lag
23 Mjölby BGK Filt MSV Cupen 5 Nat, ind
26 Skönsbergs SK Filt NT, Lördag Nat, ind
27 Skönsbergs SK Filt NT, Söndag Nat, ind
27 Trollhättan BGK EB Semestermaran, Västsvenska Touren 7 Nat, ind
27 Staffanstorp BGK Filt NT, Öresundstouren 3 Nat, ind
27 Mosås BGK Filt MSV Cupen 6 Nat, ind
29-31 SBGF / Uppsala BGK Lag Ungdoms SM Nat, ind+lag
Augusti        
1-2 SBGF / Uppsala BGK Filt / EB/ Ungdoms SM Nat, ind+lag
3 Solna BGK EB Cup Stockholm 6 Nat, ind
3 Sjöviken IF Filt NT Nat, ind
3 Köpings BGK Filt NT Nat, ind
6-9 WMF / Tyskland (Murnau)             Herrar / Damer /Matchspel Betong / EB Oldtimers EM  Int, ind+lag
6-9

 

WMF/ Finland (Lahti)

Slagspel - Matchspel killar tjejer

Filt / EB Junior-VM Int, ind+lag
9 Ersta MGK Filt NT, Jubileumstävling 60 år + Cup Stockholm 7 Nat, ind
9 Umeå BGK Filt NT Nat, ind
10 Umeå BGK Filt NT Nat, ind
10 BGK Jönköping EB NT, Västsvenska Touren 8 Nat, ind
10 Daga BGK Filt MSV Cupen 7 Nat, ind
16-17 Örnsköldsviks MGK Filt DM, Nordsvenska Mästerskapen DM, ind+lag
16-17 Göteborg BGK Filt DM, Cup DM, ind+lag
16-17 Hofors BGK Filt DM, 5-Manna Par Mixed DM, ind+lag
16-17 Tyresö BGK Filt DM, Foursome/Mixed DM, ind+lag
16 Södertälje BGK Filt DM DM, ind+lag
17 BGK Värend Filt NT, DM DM/Nat, ind+lag
20-23 WMF / Tyskland (Neutraubling) Betong / EB Senior EM Lag/Indv, Matchspel Int, ind+lag
23 Kristineberg BGK MOS Cup Stockholm 8 + Krillan Cup Nat, ind
24 Djulö BGK Filt MSV Cupen 8 Nat, ind
24 Västerviks BGK Filt NT Nat, ind
30 Sollefteå BGK Filt NT Nat, ind
31 Sollefteå BGK Filt NT Nat, ind
31 Tyresö BGK Filt Cup Stockholm FINAL Nat, ind
31 Kulladals BGK  (inställd) Filt Öresundstouren  Nat, ind
31 Strängnäs BGK Filt MSV Cupen 9 Nat, ind
September        
6-7 SBGF / Uddevalla Filt Svenska Cupen Nat, lag
14 Askim BGK MOS IT, Västsvenska Touren 10 Int, ind
14 Kulladals BGK  Finalspelet Filt Öresundstouren FINAL Nat, ind
14 Örebro BGK Filt MSV Cupen FINAL Nat, ind
21 Uddevalla BGK Filt Västsvenska Touren FINAL Nat, ind
28 EBGS / MunktellArenan EB DM DM, ind+lag
Oktober        
2-4 Tyskland / Schriesheim   Europacupen int, lag
11-12 SBGF / Asarums BGK EB Mixed-SM Nat, lag
19  Asarum EB Asarumserien 1 DS, lag
19 Munktell EB Kval 1 Nat, ind
19 Borås Filt VSBGF-Tour 1  Nat, ind
25-26 Borås Filt VSBGF-Serien 1, Div 1 DS, lag
25-26 Askim EB VSBGF-Serien 1, Div 2-3 DS, lag 
26 Linjen Filt SSBGF-Tour, 1 Nat, ind
26 Munktell Filt Top 10, Kval, 1 Nat, ind 
November        
1-2 SBGF / MunktellArenan EB 3-Manna Ungdom Nat, lag
9 Asarum EB SSBGF-Tour 2, Top-8, 1 Nat, ind 
9 Hårdton EB VSBGF-Tour, 2 Nat, ind 
22-23 Linjen/Asarum/Vinslöv Filt/EB SSBGF-Serien 1 DS, lag
22-23 Hårdton EB VSBGF-Serien 2, Div 1 DS, lag 
22-23 Alelyckan Filt VSBGF-Serien 2, Div 2-3 DS, lag
23 MunktellArenan EB Kval 2  Nat, ind 
29-30 Asarum EB Nattmara Nat, ind 
December        
6-7 SBGF / MunktellArenan EB Inomhus-SM Nat, ind
14 Munktell Filt Top-10, Kval 2 Nat, ind 
14 Alelyckan Filt VSBGF-Tour 3 Nat, ind 
14 Asarumserien  EB Asarumsserien 2 DS, lag
26 Vinslöv (Julmara) Filt SSBGF-Tour 3 Nat, ind 
Uppdaterad: 07 JUN 2016 17:11 Skribent: Jan-Åke Persson
Epost: This is a mailto link

Postadress:
Svenska Bangolfförbundet
Södra Kringelvägen 4
281 33 Hässleholm

Besöksadress:
Södra Kringelvägen 4
281 33 Hässleholm

Kontakt:
Tel: 045116180
E-post: This is a mailto link

Se all info