Hoppa till sidans innehåll

2016


Resultatlänkarna hittar ni här när tävlingarna är avslutade (länkarna kursiva)

Gamla resultat hittar ni i menyn till vänster under Resultat

Spelprogram 2016.pdf

Spelprogram inomhus 2016-2017.pdf

 

SBGF SPELPROGRAM 2016

Datum Arrangör Underlag Tävling/Arr. Info
Januari 2016      
5-6 SBGF/Asarum Kval Final EB Svenska Cupen  Nat, lag
16-17 MunktellArenan EB IT, EB-Maran Int, lag
17 Vinslöv BGK Filt SSBGF-Serien 2 DS, lag
24 Askim BGK EB DM ind. & Lag 3 & 5 Manna DS,ind, lag
24 Asarum BGK EB Asarumsserien 2 DS, lag
31 BGK Jönköping Filt VSBGF-Tour 4 Nat, ind
31 Asarum BGK EB SSBGF-Tour 5 Nat, ind
31 MunktellArenan EB Top-12 Kval 2 Nat, ind
Februari      
6-7 BGK Jönköping Filt VSBGF-Serien 3 Div 1   DS, lag
7 Hårdton IK EB VSBGF-Serien 3 Div 2 DS, lag
7 MunktellArenan Filt Top-10 Kval 3 Nat, ind
14 Alelyckan Filt Göteborgs Cupen Nat, ind
14 Asarum BGK EB Top-8 Kval 2 Nat, ind
20-21 SBGF/BGK Linjen Filt 3 Manna Juniorer Nat, Lag
28 Askim BGK EB VSBGF-Tour 5 Nat, ind
28 Asarum BGK EB SSBGF-Serien 3 DS, lag
28 MunktellArenan EB Top-12 Kval 3 Nat, ind
Mars        
5-6 Askim BGK EB VSBGF-Serien 4 Div 1   DS, lag
6 Borås MGK Filt VSBGF-Serien 4 Div 2 DS, lag
6 Asarum BGK EB Top-8 Kval 3 Nat, ind
12-13 MunktellArenan Filt Top-10 FINAL Nat, ind
13 BGK Linjen Filt SSBGF-Tour FINAL Nat, ind
19-20 SBGF/BGK Jönköping  Filt  Tjejfemman Nat. lag
April        
2-3 SBGF/Malmö   Bangolfforum  
9-10 MunktellArenan EB Top-12 FINAL Nat, ind
10 Borås MGK Filt VSBGF-Tour FINAL Cup
10 Asarum BGK EB Asarumssserien DS, lag
17 Asarum BGK EB Top-8 Final Nat, ind
17 Gullbergsbro BGK MOS IT, Tävling 1 Int, ind
24 Enköping BGK Filt NT, Cup Stockholm 1 Nat, ind
24 Borås MGK Filt NT Nat, ind
30 WMF Porto, (POR) EB U-23 Challenge kval Int, lag
Maj        
1 WMF Porto, (POR) EB

U-23 Challenge final

Int, lag
1 Linjen BGK Filt NT, Öresundstouren 1 Nat, ind
1 Södertälje BGK Filt NT, MSV Cup 1 Nat, ind
7-8 SBGF   Svenska Serien omg. 1 Nat, lag
14-15 WMF Bischofshofen (AUT) EB/B Nationscupen Juniorer Int, lag
14-15 EMF Vizela (POR) EB/B Nationscupen Seniorer Int, lag
14 Sundsvall BGK Filt NT, Lördag Nat, ind
15 BGK Ringen Filt NT Nat, ind
15 Sundsvall BGK Filt NT, Söndag Nat, ind
15 Norrtälje BGK Filt NT, Cup Stockholm 2 Nat, ind
22 Olofström BGK Filt NT Nat, ind
22 Uppsala BGK EB NT, Cup Stockholm 3 Nat, ind
22 Djulö BGK Filt NT, MSV Cup 2 Nat, ind
22 Gullbergsbro BGK EB NT, Gullbergsbroslaget Nat, ind
28 Skönsberg BGK Filt NT, Nifo Lördag Nat, ind
29 Tantogården BGK B NT, Cup Stockholm 4 Nat, ind
29 Örebro BGK Filt NT, MSV Cup 3 Nat, ind
29 Sjöviken IF Filt NT, Hässleholm Nat, ind
29 Skönsberg BGK Filt NT, Nifo Söndag Nat, ind
29 Askims BGK B IT, DM Int, ind, lag
Juni        
4 Umeå BGK EB NT, Lördag Nat, ind
5 Umeå BGK EB NT, Söndag Nat, ind
5 AK98 BGK B NT, Cup Stockholm 5 Nat, ind
5 Eskilstuna BGK Filt NT, MSV Cup 4 Nat, ind
5-6 Växjö BGK EB/Filt NT, Kombi Nat, ind
11-12 SBGF   Svenska Serien Omg. 2 Nat, lag
19 Hjelmsjö BGK EB NT, Öresundstouren 2 Nat, ind
19 Solna BGK EB NT, Cup Stockholm 6 Nat, ind
19 Skoghalls BGK Filt NT, MSV Cup 5 Nat, ind
25-26 WMF/Prishtina (KOS) MOS WAGM Int, lag
26 Nyköping BGK Filt NT, Midsommarslaget MSV Cup 6 Nat, ind
Juli        
2-3 Skoghalls BGK B IT Int, ind
6-8 SBGF/Norrköping Filt Slagspel Matchspel Ind, lag
13-16 SBGF/Skoghall BGK Filt  OT-SM Ind, lag
16-17 SBGF/Skoghall BGK Filt  5 manna OT-SM Lag
23-24 SBGF   Svenska Serien Omg. 3 Nat. Lag
27 Mjölby BGK Filt NT, MSV Cup 7 Nat, ind
30 Örnsköldsvik BGK Filt NT, Lördag Nat, ind
30-31 Trollhättan BGK EB NT, Semestermaran Nat, lag
31 Örnsköldsvik BGK Filt NT, Söndag Nat, ind
31 Malmö BGK Filt NT, Öresundstouren 3 Nat, ind
31 Mosås BGK Filt NT, 50 års Jubileum MSV Cup 8 Nat, ind
Augusti        
4-6 SBGF/Umeå BGK   Filt/EB Undoms-SM  EB Filt Int, Lag
7 Daga BGK Filt NT, MSV Cup 9 Nat, ind
7 Myresjö BGK Filt NT Nat, ind
10-13 WMF/Bischofshofen (AUT) EB/B Junior-VM Lag-Indv  Matchspel Int, lag
10-13 EMF/Lahti (FIN) Lag-Indv Filt/EB Oldtimers-EM  Matchspel Int, Lag
13 Sollefteå BGK Filt NT, Lördag Nat, ind
14 Sollefteå BGK Filt NT, Söndag Nat, ind
14 Värend BGK Filt NT Nat, ind
14 Sundbyberg BGK Filt NT, Cup Stockholm 7 Nat, ind
14 Strängnäs BGK Filt NT, MSV Cup 10 Nat, ind
20 Djulö BGK Filt DM, MSV DM, ind
20-21 Skellefteå BGK Filt DM, NSBGF DM, ind
20 Solna BGK Filt DM, Mixed / Par DM, lag
20 BGK Elit Filt DM, Bergslagen - 5-Manna DM, lag
21 Olofström BGK Filt DM, SSBGF DM, ind
21 Djulö BGK Filt DM, MSV - 7-Manna DM, lag
21 Solna BGK Filt DM, ÖSBGF DM, ind
21 BGK Elit Filt DM, Bergslagen DM, ind
21 Borås MGK Filt DM, VSBGF DM, ind
24-27 EMF/Viezela (POR) Lag-Indv EB/B Senior-EM  Matchspel Int, lag
27 Skönsberg BGK Filt NT, Lördag City Nat, ind
27-28 Daga BGK Filt NT, MSV Cup FINAL Nat, ind
28 Skönsberg BGK Filt NT, Söndag City Nat, ind
28 Solna BGK Filt NC, Cup Stockholm FINAL Nat, ind
28 Tuve Tigers BGK Filt NC, Tuve-Cupen Nat, ind
28 Sjöviken IF EB NT, Öresundstouren 4 Nat, ind
September      
3-4 SBGF/Göteborg BGK  Filt  Svenska Cupen Final Nat, lag
11 Askims BGK MOS IT, Tävling 2 Int, ind
11 Sjöviken IF    Final EB NT,ÖresundsTouren FINAL Nat, ind
17-18 SBGF/MunktellArenan   Utbildningshelg  
25 MunktellArenan EB DM, MSV DM,lag,ind
29-30 EMF/Neutraubling EB/B Europacupen EC, lag
Oktober      
1 EMF/Neutraubling EB/B Europacupen EC, lag
2 SSBGF/BGK Jönköping Filt Mixed-DM DS, lag
9 Askims BGK MOS IT, Grimmered Tävling 3 Int, ind
9 BGK Linjen Filt  Mixed/Foursome  DS, lag 
16  Asarum BGK  EB  SSBGF Tour 1  Nat, ind 
16  MunktellArenan  EB  Top-12 Kval-1  Nat, ind 
22-23  SBGF/BGK Jönköping  Filt  Mixed-SM  SM, lag 
29-30  Höstlövet - MunktellArenan EB/Filt  Arrangemang Läger 
November         
1 Höstlövet - MunktellArenan EB/Filt  Arrangemang Läger 
6 Asarum BGK EB  Top-8 Kval-1 Nat, ind 
6 Askim BGK  MOS VSBGF Tour-1  Nat, ind 
13 Vinslöv BGK  Filt SSBGF-Serie-1  Nat, lag
13 BGK Linjen Filt Lokalt seriespel-1 DS, lag
13 BGK Linjen Filt Lokalt seriespel-2 DS, lag
13 MunktellArenan Filt Top-10, Kval-1 Nat, ind
19-20 Asarum BGK EB 24-timmars Nat, lag
19-20 Askim BGK MOS VSBGF-Serie, Div 1, omg 1 Nat, lag
20 Hårdton IK EB VSBGF-Serie, Div 2, omg 1 Nat, lag
27 Asarum BGK EB Top-8 Kval-2 Nat, ind
27 MunktellArenan EB Top-12 Kval-2 Nat, ind
27 Hårdton IK EB VSBGF-Tour-2 Nat, ind
December        
2-4 SBGF / Asarum BGK EB SM-Inomhus Matchspelet SM, ind
10-11 Hårdton IK EB VSBGF-Serie, Div 1, omg 2 Nat, lag
11 Borås MGK Filt VSBGF-Serie, Div 2, omg 2 Nat, lag
11 BGK Linjen Filt SSBGF-Serie-2 Nat, lag
18 Asarum BGK EB Top-8 Kval-3 Nat, ind
26 Vinslöv BGK Filt SSBGF-Tour-2, Julmara Nat, ind

 

 

 

 

 

 

Blå-#283e65 
Gul-#f0c634

#283e65
Uppdaterad: 30 DEC 2016 10:27 Skribent: Jan-Åke Persson
Epost: This is a mailto link

Postadress:
Svenska Bangolfförbundet
Södra Kringelvägen 4
281 33 Hässleholm

Besöksadress:
Södra Kringelvägen 4
281 33 Hässleholm

Kontakt:
Tel: 045116180
E-post: This is a mailto link

Se all info